Altın Rallisi Sürüyor – 10 Ağustos 2017

Haftanın dördüncü işlem gününde değerli metaldeki yükseliş devam ediyor. Dün ABD Kuzey Kore gerginliğinden yararlanarak 1280 seviyesini test eden altın, gün içerisinde ABD tarafından kötü gelen ÜFE ve İşsizlik haklarından yararlanma başvuruları verileriyle beraber 1286 seviyelerine kadar yükseldi. Özellikle ABD’de ki iyi gelen istihdam rakamlarından sonra bugün gelen kötü işsizlik haklarından yararlanma datası ABD ekonomisi için negatif bir görüntü oluşturdu. Teknik olarak bakacak olursak altındaki yükselişin devamında önümüze çıkan en önemli direnç noktası 1290. Yarın ABD tarafından gelecek olan enflasyon rakamları önemli. Beklentinin dışında olası kötü gelecek bir enflasyon rakamında altında 1300’lü seviyeler konuşulabilir.

Bugünün diğer bir volatilitesi yüksek enstrümanı Sterlindi. İngiltere bölgesinden gelen iyi İmalat ve Sanayi üretimi datalarından destek bulan sterlin de toparlanma gözlendi. GBPUSD paritesine bakacak olursak,  veri sonrası önemli 1.3000 noktasının kırıldığını gördük. Yukarı doğru ataklarda 1.3032, 1.3060 takip edilmesi gereken önemli direnç noktaları. Geri çekilmelerde ise 1.2940 ve 1.2880 destek seviyeleri olarak önümüze çıkıyor.

Yurt içinde ise veri olarak sakin seyir sürerken ABD tarafından gelen datalar ile beraber FOMC üyesi Dudley’ in konuşması pariteye yön veriyor. Dudley’ in konuşmasında önümüze çıkan önemli detay enflasyon ile ilgili beklentisi. ‘Enflasyonun orta vadede %2 hedefine doğru yükseleceği’ ile ilgili sözleri önemli. Bilindiği gibi FED’ in bu yıl bir tane daha faiz artırımına gideceği bekleniyor, bunun gerçekleşmesi için önlerindeki en büyük engel %2’nin altındaki enflasyon rakamı.

Parite olarak USDTRY’ e baktığımızda 3.5320 seviyelerinde işlem görüyor. Yukarı yönlü hareketlerde 3.5492,3.5603 ve 3.5821 önemli direnç noktaları. Aşağı yönlü hareketlerde ise 3.5167, 3.4949 pariteye destek olabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.