ABD’den Yoğun Veri Akışı – 6 Eylül 2018

Suriye’de sular tekrar ısınırken Türkiye de gelişmelerde etkilenmekte.  İdlib gelişmelerini yakından takip eden Türkiye, Alman Dışişleri Bakanı ile görüşen Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib iline yönelik saldırıların amacının İdlib’i ele geçirmek olduğunu belirterek, “Bu ciddi bir risk taşıyor. Her bakımdan bir felaket olur diyerek Türkiye’nin tavrını ortaya koydu.  Rusya ise İstanbul’da gerçekleşecek olan İran’ın da katılacağı dörtlü zirvenin önemine dikkat çekti. Kamuda ise Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak kamuda kullanılan araç envanterini istedi. Kamuda tasarruf olacak ilk adımların atılacağının işaretleri gelmiş oldu. Zira bu gelişmeler ışığında USDTRY 6.5780 civarına bir gerileme yaşadı. Tabii bu gelişmenin perde arkasında Merkez Bankasının parasal duruşu değiştirip faiz artıracağı yönünde beklentisi ile gerilemenin geldiği söylenebilir. Teknik olarak USD/TRY paritesine bakarsak saatlik grafikte kısa vadeli olarak 30 ve 60 saatlik hareketli ortalama altında seyreden paritenin TL kazanımları devam etmesi halinde destek noktası olarak 6.5285, 6.4699 ve 6,3149 seviyeleri takip edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 6.6835, 6.7799 ve 6.9349 seviyeleri takip edilebilir.

Avrupa tarafında ise dün Euro ve Sterlin tarafında hareket yaşandı. Hareketin perde arkasında Almanya Başbakanı tarafından gelen İngiltere’nin Brexit konusunda daha az şartlara maruz kalacağı ve bazı maddelerin kolaylaşacağı haberleri üzerine Dolar karşısında 1,16500 seviyelerine kadar gelen Euro ve 1,29800’e kadar gelen Sterlini izledik. Fakat daha sonra Almanya’nın Brexit duruşunun değişmeyeceği haberleri üzerine hareketin devamının gelmediğini gördük.  Bugün Almanya temmuz ayı fabrika siparişleri verisi açıklanacak ve tahmin %1,6 artış yönünde.

ABD tarafında ise Trump tekrar tekrar gündemden düşmüyor. Ara seçimler öncesi ABD’de çıkacak olan bir kitap Trump’ın çeşitli skandal olarak nitelendirilebilecek konuları içerdiği söylentisi mevcut ve Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada kitapta yazanların doğru olmadığı açıklaması yapıldı. Ekonomi tarafında ise ABD Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre dış ticaret açığı Temmuz ayında  50.1 milyar dolara yükselerek Mart 2015’ten bu yana en yüksek seviyesinde gerçekleşti. Çarşamba günü açıklanan verilere göre dış ticaret açığı söz konusu dönemde yüzde 9.5 artarak 50.1 milyar dolara yükseldi. Beklenti 50.2 milyar dolardı. Haziran verisi 46.3 milyar dolardan 45.7 milyar dolara revize edildi. Bugün ABD tarafından yoğun bir veri akışı bizleri bekliyor olacak. Yarın açıklanacak olan Tarım Dışı İstihdam verisinin öncüsü olan ADP Tarım Dışı İstihdam Değişikliği verisi bugün 15:15’te açıklanacak. Beklenti verinin 188K olarak açıklanması. Hemen ardından İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları verisi gelecek. Son zamanlarda beklentilerin altında açıklanan işsizlik başvuruları ile yarın açıklanacak olan işsizlik oranının da değişmeyerek %3.90 olarak açıklanması bekleniyor. Günün ilerleyen saatlerinde de ISM İmalat Dışı PMI parite üzerindeki volatilitede belirleyici olabilir. EUR/USD paritesine teknik olarak bakarsak dünkü hareketle birlikte 30 ve 60 günlük hareketli ortalama üzerinde seyreden paritede yükseliş trendi olduğunu söylemek için henüz erken. Direnç noktası olarak sırasıyla 1.16666, 1.1702 ve 1.1799 noktaları takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 1.1569, 1.1507 ve 1.1410 noktaları takip edilebilir.

Son zamanlarda belli bir bantta hareket eden petrol bugün 18:00’da açıklanacak olan ham petrol stokları verisi ile hareketlenme yaşayabilir. Güney Afrika’nın Cape Town kentinde bir petrol ve enerji konferansında konuşan OPEC Genel Sekreteri Barkindo, “İçinde bulunduğumuz yılın sonuna doğru günük petrol talebi günlük 100 milyon varile ulaşacak. Bu bizim öngörülerimizden daha yakın bir süre. Bu sebeple yatırım çekmek için elverişli koşulları yaratacak dengeleyici güçler gerekli” dedi. ABD’de hedeflerine ulaşan enflasyon rakamları da petrol fiyatları konusunda yukarı yönlü destek vermesi beklenebilir. Teknik olarak bakarsak destek noktası olarak 68.26, 67.90 ve 66.88 noktaları takip edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 69.28, 69.97 ve 70.96 noktaları takip edilebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.