ABD’de Tüketici Güveni 15 Yılın En Yükseğinde – 27 Aralık 2016

Dolarda Son Durum

Yılın son haftasında olmamız sebebiyle piyasalarda hacim son derece düşük ve bu yüzden paritelerde gün içinde yaşanan hareketliliklerin de oldukça sınırlı olduğunu görüyoruz. Bugün Avustralya, Kanada ve en önemlisi de İngiltere’de piyasaların kapalı olması ONS Altında yaşanan ani yükseliş hariç sakin bir Avrupa seansını geride bırakmamıza sebep oldu.

Günün en önemli verisi olan ABD’den CB tüketici güven endeksi ise 113.7 ile 108.9’luk beklentilerin çok üzerine çıkarak Ağustos 2001 yılından bu yana en yüksek seviyelerine yükseldi. Kasım ayı verisinin de 109.4’e yukarı yönlü revize edilmesi Dolar açısından son derece pozitif bir gelişme diyebiliriz ancak gelen rakamların pariteler üzerindeki etkisi son derece sınırlı oldu.

Bugünün kaybedeni ise şüphesiz JPY oldu. USDJPY Japonya’dan beklenti altı kalan enflasyon verilerinin de etkisiyle 117.60’lara kadar yükseldi. Daha önce de belirttiğimiz gibi yükselişlerin sürmesi halinde yukarıda 118.00 bölgesinin önemli direnç olarak çalışmasını bekliyoruz. Avrupa Borsalarında ise yatay seyirler vardı diyebiliriz. Almanya DAX %0.20, Fransa CAC %0.20 ve İspanya IBEX endeksleri %0.10’a yakın artıdayken BIST 100 günü %0.43 kayıpla tamamladı.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.