ABD Verileri Sınıfta Kaldı

Hareketli bir haftayı geride bırakıyoruz. Bugün ise nihayet ABD’den beklenen veriler açıklandı ve gelen verilerin Dolar için hiç de iç açıcı olmadığını söyleyebiliriz. Açıklanan tüm verilerin beklenti altı kalmasının ardından Dolar endeksinde çok sert bir düşüşe şahit olduk.

Perakende satışlar %0.0 ile beklentiden kötü gelirken, çekirdek perakende satışlar da -%0.3 ile hayal kırıklığı yarattı. Ayrıca ÜFE de -%0.4, öncü UoM tüketici hissiyatı ise 90.4 ile yine beklentilerin altında kaldı. Gelen veriler sonrası dolar endeksi 90.20 bölgesine kadar geri çekildi.

Perakende raporunun detaylarına baktığımızda dahi pozitif bir şey bulmak mümkün değil. Haftaya salı günü açıklanacak olan TÜFE rakamlarının da hayal kırıklığı yaratması Fed’in faiz artıracağı beklentilerini iyiden iyiye azaltabilir. Bir çok FOMC üyesi ve Başkan Yellen’ın da dikkat çektiği gibi faizleri artırmadan önce enflasyonda %2’lik hedefe doğru bir iyileşme görmek isteniyor.

Veriler sonrasında ALTIN 1356 bölgesine dokunurken USDTRY %50 fibonacci düzeltme seviyesinin geçtiği 2.9450’ları test etti. Bu bölgenin tamamen altına inilmesiyle düşüşlerin hız kazanabileceği uyarısını zaten yapmıştık. Avrupa Borsaları ise günü yatay tamamlamış durumda. DAX %0.31 ekside, İngiltere FTSE 100 endeksi ise %0.03 artıda haftanın son işlem gününü geride bıraktı.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.