ABD Verileri ve Fed Üyelerinin Açıklamaları – 25.08.2016

Yellen Güvercin Konuşursa Dolar'ın Vay Haline!

Haftanın dördüncü işlem gününü Avrupa Borsaları düşüşle tamamladı. İngiltere FTSE %0.3, Almanya DAX %0.9, Fransa CAC %0.7 ve İspanya IBEX %0.7 düşüş ile tamamladı. BIST 100’de ise %0.90’a yakın bir prim var.

Bugün ABD’den dayanıklı mal siparişleri %4.4 ile, çekirdek dayanıklı mal siparişleri ise %1.5 ile beklentilerden iyi geldi. Hemen hemen bütün detaylarıyla oldukça iyi bir rapor olduğunu söyleyebiliriz. Haftalık işsizlik başvuruları ise 261 bin ile beklentilere yakın geldi.

Fed üyesi Kaplan ise CNBC’de yaptığı açıklamalarda çok da uzak olmayan bir gelecekte faiz artırabilecek konumda olacağız dedi. İstihdam piyasasında güçlü, enflasyonda ise yavaş bir ilerleme kaydediyoruz diyen Kaplan, faiz artışlarının gelecek olan verilere bağlı olacağının altını çizdi. Petrolde ise arz-talep dengesinin 2017’nin birinci çeyreğinde sağlanabileceğini belirtti.

Fed’in şahin üyesi ve Kansas Fed Başkanı Esther George ise kademli fazi artışlarının zamanının geldiğini açıkladı. Yılın ikinci yarısında %3’lük büyümenin mümkün olduğunu söyleyen George ABD Başkanlık seçimlerinin Fed kararlarını etkilememesi gerektiğini dile getirdi.

Gelen iyi veriler ve şahin tonda açıklamalara rağmen piyasaların önemli bir tepki vermediğine ve dolar endeksinde yaşanan toparlanmanın sınırlı kaldığına şahit olduk. Piyasalar bütün dikkatini yarın Yellen’ın yapacağı konuşmaya çevirmiş durumda. Yellen’ın da son dönemde üyelerden gelen şahin tonda açıklamalara eşlik etmesi ile Dolar’ın değer kazandığına şahit olabiliriz. Aksi takdirde Yellen Mart ayında yaptığı gibi güvercin tonda konuşursa o zaman Doların vay haline diyelim…

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.