ABD -Türkiye İlişkilerinde Tansiyon Artıyor – 2 Ağustos 2018

Geride bıraktığımız günde özellikle yurt içi piyasalarının kapanışının ardından ABD tarafından gelen haber ile adeta piyasalar sarsıldı. ABD, Brunson’un ev hapsi ve yurt dışına çıkış talebinin reddedilmesinin ardından Türkiye’ye yaptırım kararı aldı. Buna göre ABD İçişleri bakanı Süleyman Soylu ve Adalet bakanı Abdülhamit Gül’e yaptırım uygulanılacak ve ABD’ye girişine izin verilmeyeceğini bildirdi. Bu kararın ardından Dolar’da 5.02 seviyelerine doğru sert ataklar gözlemledik.  Ekonomik verilere bakacak olursak dün ABD’den gelen verileri izledik. İyi gelen veriler sonrası güçlü Dolar’ın devam edeceği mesajı verildi. Her ne kadar Trump tarafından destek görmese de piyasa tarafından sene sonuna kadar 2 kere faiz artırımına kesin gözüyle bakılıyor. Ayrıca ABD tarafından iyi gelen Apple bilançosu ile birlikte hisse senetlerinde %4 artış kaydetti. Ayrıca bugün Hindistan ve Brezilya merkez bankası faiz kararları takip edilecek.

USDTRY: Dün Brunson davası ile ilgili ev hapsi cezasının ve yurtdışına çıkış talebinin reddi ile paritede sert yükselişler gördük. 4,92 seviyelerine yükseldikten sonra çok fazla gevşemeyerek 4,91 seviyesini dip yapan parite, dün gelen yaptırım haberleri ile birlikte kritik 5.00 direncini kırdı.

Teknik olarak baktığımızda ise yeni günde USDTRY 4.99 seviyelerinde fiyatlanmakta ve 5.00 direncini kırmaya çalıştığını gözlemliyoruz. Bu hareketlerin devamında ise 5.0129 ve 5.0369 seviyeleri önemli dirençler olarak gündeme gelebilir. Geri çekilmelerde ise 4.9708, 4.9267 sırasıyla takip edebileceğimiz seviyeler.

EURUSD: Dün Avrupa cephesinde Tüfe verileri geldi ve beklentiler dahilinde gelen verilerin akabinde çeyreklik GYSH beklentilerin altında kaldı ve paritede büyük bir hareket görmedik. Beklenti altında kalan veriyi ticaret savaşlarının ilk psikolojik etkisi olarak yorumlanabilir.

Paritenin asıl baskılanma sebebi tabi ki ABD tarafından gelen olumlu veriler oldu. Kişisel gelir kalemlerinde beklentiler dahilinde gelirken PCE aylık olarak beklentiler dahilinde geldi. Bugün yine ABD cephesinde veri açısından yoğun olacak. Önemlileri sıralarsa İSM imalat PMİ, özel sektör ADP tarım dışı istihdam ve Fed toplantısını takip edeceğiz. Bugün piyasa genelinde Fed’den herhangi bir adım beklenmiyor ve basın toplantısı olmayacağını hatırlatalım. Ayrıca ABD cephesinden bir diğer önemli gelişme Çin’e uygulanacak vergi tarifesi %10 yerine %25 olabileceği üzerine Uzakdoğu borsaları ekside kapattı. Dün çıkan ABD-Çin anlaşacak mı haberleri sonrası ve Çin’den gelen ABD’nin sorumluluklarını yapmadığı için anlaşma olmadı açıklaması piyasada kafa karışıklığı yarattı. Son olarak Çin’in benzer bir rakamla karşılık vereceği açıklandı Pekinli resmi bir otorite tarafından.  ABD ticaret savaşlarında tek çıkarı olan taraf gibi gözükmektedir.

Teknik olarak bakarsak 15 dakikalık grafikte 1,16921 ve 1,16754 kanalı gözümüze çarpmakta ve kısa vadeli bakarsak paritenin aşırı satım alanında olduğunu söyleyebiliriz. Aşağı doğru hareketin devam etmesi halinde 1,16537 ve 1,15968 noktaları takip edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 1,17323, 1,17675 ve 1,18244 seviyeleri takip edilebilir.

WTİ: Bu hafta yatay hareket izlediğimiz petrol tarafında bugün ABD ham petrol stoklarını takip edeceğiz.  Beklenti -2,794 milyar varil azalması yönünde. Beklenti dahilinde gelmesi durumunda petrolde yukarı yönlü hareket beklenebilir. Ver i akışının da zayıf olması sebebiyle volatilite göreceli düşük kalacaktır.

Teknik olarak bakarsak destek seviyesi 67.50, 66.22 ve 64.39 seviyeleri takip edilebilir. Direnç seviyesi olarak ise 69.73, 71.08 ve 73.31 seviyesi izlenebilir

Ons Altın

GBPUSD

 

 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Html code here! Replace this with any non empty text and that's it.