ABD Ekonomisi 3. Çeyrekte Beklentilerin Üzerinde Büyüdü! – 22 Aralık 2016

ABD Verileri Sonrası Dolar

ABD ekonomisi üçüncü çeyrek final büyüme rakamları açıklandı. Üçüncü çeyrekte %3.5 ile beklentilerin üzerinde büyüyen ABD ekonomisine en büyük katkının %3.0 artan kişisel tüketim harcamalarından geldiğini görüyoruz. Özel yatırımlar %3.0 ile ve devlet harcamaları da %0.8 ile önceki tahminin üzerinde artmış.

Çekirdek dayanıklı mal siparişleri ise %0.5 beklentilerden iyi gelse de detaylara baktığımızda savunma dışı siparişler -%6.6 azalarak hayal kırıklığı yarattığını görüyoruz. Fed’in enflasyon hedefinde takip ettiği çekirdek PCE fiyat endeksi yıllık bazda %1.6 ile beklentilerin bir tık altında kaldı.

Her ne kadar büyüme beklentilerin üzerinde gelse de verilerin ardından Dolar endeksinde yaşanan yükselişlerin kalıcı olmadığını gördük ve EURUSD 1.05 direncini zorlarken Altında da 1134’lere doğru bir toparlanmaya şahit oluyoruz. 2017’de faiz artırım tahminlerini 2’den 3’e yükselten Fed gelecek yıl açıklanacak olan bu gibi makro ekonomik verilerde şüphesiz iyileşme görmek isteyecektir. Kısacası beklenti üzeri veriler faiz artışı, faiz artışları da bu yıl olduğu gibi güçlü dolar demek olacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.