RBA Tutanaklarında Neler Var? – 15 Kasım 2016

AUDUSD'de Son Durum Ne?

İki hafta önce para politikası kararlarını açıklayan Avustralya Merkez Bankası dün gece o toplantıya ait tutanakları yayınladı. O toplantıda RBA politika faizini %1.50 seviyesinde sabit tutmuştu.

Tutanaklarda da karar metninde olduğu gibi RBA’nın yükselen kurların ekonomide yaşanan dengelenme sürecini karmaşıklaştırdığından yakındığını görüyoruz. Enflasyon ile ilgili risklerin büyük ölçüde dengede olduğundan bahsediyor RBA ve ekonominin önümüzdeki bir kaç çeyrek potansiyele yakın büyümesini bekliyor. Sonrasında ise ekonominin büyümenin hızlanacağı öngörülmekte.

Avustralya Doları’na hareket getirecek veya AUD paritelerinde yönü değiştirecek yeni bir yorum göremiyoruz tutanaklarda ve AUDUSD de zaten güne başladığı seviyelerden çok uzakta değil şu anda.

Avrupa seansı başlarken 0.7540 bölgesinde işlem görüyor parite. 0.7520 – 0.75 bölgesi en yakın destek ve kırılması durumunda 0.7440 bölgesi test edilebilir. Diğer yandan 0.7580 – 0.7550 bölgesi en yakın direnç ve bu bölgenin kırılması durumunda satış baskısı azalabilir.

Asya seansında ön plana çıkan diğer önemli gelişmeler ise Fed üyelerinden gelen açıklamalardı. Fed üyesi Williams, para politikası kararları verirken enflasyon ve istihdam hedeflerine odaklandıklarını söylerken, Lacker ekstra mali destek programları faiz artışı ihtimalini güçlendirir dedi.

Asya borsalarında genel olarak satıcılı bir görünüm var. Çin endeksleri ortalama %0.30 kayıp yaşarken Güney Kore KOSPI %0.30, Avustralya ASX endeksinde %0.37 düşüş var. Diğer yandan Hong Kong HSI %0.30 artıda ve Japonya Nikkei endeksi ise yatay.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.