Piyasalarda Abenomics Morali

Abe, üst meclis seçimlerindeki galibiyet sonrası parti merkezinde yaptığı konuşmada yeni ekonomik canlandırma programının sinyallerini verdi. ‘Gelecek büyümenin tohumları için güçlü yatırımlar yapacağız’ diyen Abe programın büyüklüğü ve kapsamı ile ilgili her hangi bir detay vermedi.

Ekonomik canlandırma programı beklentilerinin etkisiyle Asya borsalarında dün olduğu gibi pozitif bir hava var. Japonya Nikkei %2.5’e yakın artıda kapanırken, Çin endekslerinde %1.8 ile %2.0 arasında yükseliş var. Avustralya, Güney Kore ve Hong Kong endekslerinde de yön yukarı.

FOMC’de bu sene oy veren ve şahin para politikası duruşuyla bilinen üyelerinden Mester, Sydey’de bir konferansta yaptığı konuşmada Brexit’in orta vadeli ekonomik görünüm üzerindeki etkisini dikkate almaları gerektiğini söyledi fakat görünümün hala oldukça iyi olduğunu belirtti.

Mester ayrıca istihdam piyasası ile ilgili iyimser olduğunu ve enflasyon tarafında da ilerleme kaydedildiğini dile getirdi. Faizlerin kademeli yukarı yönlü bir eğilimde olduğunu söyleyen Mester, faiz artışlarının zamanlamasının verilere bağlı olduğunu ekledi.

Gecenin en önemli verisi Avustralya’dan. NAB iş dünyası güven endeksi Haziran ayında 3’den 6’ya yükseldi. Avustralya’da tüm dikkatler 27 Temmuz’da açıklanacak olan enflasyon raporunda. İlk çeyrekte sürpriz düşük enflasyon nedeniyle RBA faiz indirmişti. Son zamanlarda değerlenen Avustralya dolarının yanında enflasyonda da yeni bir hayal kırıklığı önümüzdeki ay RBA’dan yeni bir faiz indirimi getirebilir.

Bu nedenle AUDUSD’de 0.78 üzerine doğru yükselişlerin kalıcı olmasını beklemiyoruz ve aslında şu anki seviyelerin uzun vadeli satış için çok uygun seviyeler olduğunu düşünüyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.