Piyasalar Haftaya Nasıl Başladı? – 14 Kasım 2016

Japonya Üçüncü Çeyrekte %0.5 Büyüdü

Haftaya dünyanın ikinci ve üçüncü en büyük ekonomilerden önemli verilerle başladık. Çin’den Ekim ayına ait sanayi üretimi, perakende satışlar ve sabit varlık yatırımları Japonya’dan ise üçüncü çeyrek büyüme raporu yayınlandı.

Çin verileri ile başlayalım. Sanayi üretimi %6.1, sabit varlık yatırımları %8.3 ile beklentide gelirken perakende satışlar %10.0 ile beklenti altı kaldı. Hükümetin uyguladığı ekonomik canlandırma programlarının da etkisiyle ekonomideki dengelenme süreci devam ediyor fakat perakende satışların beklenti altı kalması ekonomideki dönüşümün gidişatı açısından pek olumlu değil.

Çinli yetkililer ekonomiyi imalat/ihracat bazlı bir ekonomiden hizmetler/iç tüketim bazlı bir yapıya dönüştürme çabasında ve perakende satışlar bu dönüşümün durumu için en önemli göstergelerden biri.

Japonya’dan açıklanan üçüncü çeyrek büyüme raporuna göre ise üçüncü çeyrekte çeyreklik bazda %0.5 ile beklentilerin iki katı hızda bir büyüme var. 2015 dördüncü çeyrekte %0.3 daralan Japonya ekonomisi bu senenin ilk çeyreğinde %0.5, ikinci çeyreğinde ise %0.2 büyümüştü.

Raporun diğer detaylarına baktığımızda tüketici harcamalarının %0.1 ile beklentiden daha fazla arttığını özel sektör harcamalarının ise %0.0 ile beklentinin altında kaldığını görüyoruz. Diğer yandan GSYİH deflatörü %-0.1 ile %0.3’lük beklentide olan piyasaları ve BoJ’u hayal kırıklığına uğrattı.

Dolar yeni haftaya güçlü başladı ve dolar endeksi şu anda bu senenin en yüksek seviyelerini zorluyor. Avrupa seansı başlarken 99.50 bölgesinde olan endeks için bir sonraki önemli direnç bu senenin de zirvesi olan 99.90 bölgesi.

Asya borsalarında ise karışık bir görünüm var. Japonya Nikkei endeksi %1.68 artarken Çin endeksleri ortalamada %0.30 primli. Diğer yandan Güney Kore KOSPI %0.51, Hong Kong HSI %1.50, Avustralya ASX endeksi ise %0.47 kayıpla başladı yeni haftaya.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.