Piyasalar Haftaya Kırmızı Başladı

Dört günlük tatilden dönen Çin, Mayıs ayı sanayi üretimi, sabit varlık yatırımları ve perakende satışlar verilerini yayınladı. Büyüme için öncü gösterge olarak kabul edilen sanayi üretimi %6.0 ile, perakende satışlar %10.0 ile beklentide artarken,sabit varlık yatırımları %9.6 ile beklenti altı arttı.

Yatırımlardaki artış son yılların en düşük seviyelerinde ve rapor genel olarak ele alındığında Çinli yetkilileri pek memnun etmeyecek. Çin’den hem özellikle alt yapı harcamaları olarak mali politikayla hem de Merkez Bankası’ndan gelen gevşeme adımları yoluyla yıllık %7 – %6.5 büyüme hedefine ulaşmak için ekonomiyi destekleyici adımlar gelmeye devam edecek.

Asya borsaları haftaya zayıf bir başlangıç yaptı. Vadeli piyasaya baktığımızda Avrupa borsalarında da durumun pek farklı olmayacağını görüyoruz. Fed, BoJ, BoE ve SNB gibi dört büyük merkez bankası para politikası kurulları bu hafta toplanıyor ve piyasalar önemli belirsizliklerin yer aldığı haftaya temkinli bir giriş yapıyor.

Cuma günü açıklanan Brexit anketinde ‘Ayrılalım’ diyenlerin ‘Kalalım’ diyenlere on yüzde puan fark atması piyasalar için Brexit riskini daha da ciddi hale getirmiş durumda. Tüm bunlara bir de Çin’de işlerin çok yolunda gitmediğini gösteren veriler ve hafta sonu ABD’nin Florida Eyaleti Orlanda şehrinde yaşanan saldırı eklenince tablo daha da karamsar hale geliyor.

Asya’da en büyük kayıp %3.5 ile Japonya Nikkei endeksinde. Çin endekslerinde de %2 – %3 arası düşüş var. Diğer yandan Hong Kong HSI endeksinde kayıp %3’e, Güney Kore KOSPI endeksinde ise %2’ye yaklaşmış durumda.

Pariteler tarafında güvenli liman olarak bilinen yen ve ALTIN güçlü bir seansı geride bırakıyorlar. ALTIN on dolarlık yükselişle dört hafta sonra ilk kez 1280 üzerine tırmanırken USDJPY altı hafta sonra 106.00 altına geriledi.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.