Japonya’da Yeni Teşvik Bilmecesi

10 Temmuz’daki Üst Meclis seçimlerinden zaferle çıkan Abe hemen ekonomiyi canlandırma amacıyla yeni bir program hazırlanması yönünde talimat vermişti. Bunun üzerine piyasalarda bu yeni canlandırma programının büyüklüğü konusunda spekülasyonlar başladı ve piyasada bahsedilen rakamlar 10 trilyon ile 20 trilyon yen arasında değişiyordu.

Japonya basınında dün dolaşan bazı haberlere göre ise planlanan programın büyüklüğü 6 trilyon yen (yaklaşık 60 milyar dolar) civarında ve bu programın sadece 2 trilyon yeninin ek bütçe olarak meclisten geçmesi öngörülüyor.

İlk tahmin edilenden çok daha düşük mali destek programın para politikası tarafında da tahmin edilen ölçekte gevşeme adımları atılmayabileceğini akıllara getiriyor. Bu nedenle yen neredeyse bütün para birimlerine karşı %1.0 ile %1.5 arası değer kazanmış durumda son bir kaç saat içinde.

Program ile ilgili son karar 2 Ağustos’ta verilecek ve Ekim ayında meclisten geçirilerek program çerçevesindeki yatırım ve harcamaların bu sene sonu veya 2017 başından itibaren başlayacağı öngörülüyor. Yani kesin rakamları ve programın detaylarını 2 Ağustos’ta öğreneceğiz.

105.00 desteğini kıran USDJPY için en yakın destek 103.50 bölgesi ve eğer cuma günü BoJ piyasaları parasal gevşeme konusunda hayal kırıklığına uğratırsa 100.00 seviyelerine doğru bir düşüş hareketi başlayabilir.

Asya borsalarında Japonya endeksleri dışında alıcılı bir tablo görüyoruz. Çin endeksleri %1.0 üzerinde artıda kapanırken Hong Kong HSI %0.70, Güney Kore KOSPI %0.75, Avustralya ASX ise %0.07 artıda kapandı. Diğer yandan Japonya Nikkei endeksinde %1.5’e yakın kayıp var.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.