Yurt İçinde Sıcak Gelişmeler ! – 31.07.2016

Önemli bir haftayı geride bıraktık ve geçtiğimiz haftaya FOMC kararları sonrası Fed’in önümüzdeki toplantılar için faiz artışlarına işaret etmemesi ve ardından cuma günü gelen ve beklentilerin altında kalan büyüme rakamları sonrası baskı altına giren dolar damga vurdu. BoJ ise piyasaları hayal kırıklığına uğratarak küçük adımlar atmakla yetindi.

Hafta sonu önemli bir gelişme karşımıza çıkmasa da yurt içinde ve yurt içinde ve yurt dışında gündem yoğundu. DAEŞ militanlarının Irak Kerkük’te bir petrol kuyusu ve gaz dolum istasyonuna gerçekleştirdiği bombalı saldırıda 4 çalışanın da öldürüldüğü bildiriliyor.

İçeride ise başarısız darbe girişimi sonrası süreç devam ediyor. OHAL dahilinde son yayınlanan kanun hükmünde kararnameye göre TSK’dan 1389 askerin ihraç edildi ve askeri okullar kapatıldı. Yani Harp Akademileri, askeri liseler ve astsubay hazırlama okulları kapanırken, kuvvet komutanlıkları doğrudan Milli Savunma Bakanı’na bağlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün akşam yaptığı açıklamada askeri okulların kapanmasının ardından milli savunma üniversitelerinin açılacağını duyurdu. Anayasa Mahkemesinde ise 56 kişinin görevden alındığı bildirildi.

Hareketli bir hafta bizleri bekliyor ve hafta boyunca hem Merkez Bankası kararları hem de cuma günü ABD’den gelecek olan ve piyasaların açık ara en merakla beklediği veriler yani tarım dışı istihdam raporu açıklanacak. Bu gibi önemli zamanlarda ise biz de her zaman olduğu gibi üyelerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.