Yine Hareketli Bir Hafta Bizleri Bekliyor !

Son derece önemli bir haftayı geride bıraktık ve haftanın son işlem günü ABD’den tarım dışı istihdam değişiminin ve ortalama saatlik kazançların beklentilerin çok üzerinde gelmesiyle Dolar endeksinde hızlı bir yükselişe şahit olduk. Bu hafta ise yine birbirinden önemli gelişmeler bizleri bekliyor olacak. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan bu hafta bizleri neler bekliyor hemen bakalım :

Pazartesi günü Asya seansında Japonya’dan geliyor. Cari hesap ( beklenti 1.60 trilyon ) açıklanacak ve beklenti altı kalacak olan veri ile USDJPY’de yükselişler hız kazanabilir. Çin’den ise ticaret dengesi ( beklenti 313 milyar ) açıklanıyor.

10.00’da Türkiye’den sanayi üretimi açıklanıyor. Beklenti altı gelecek olan veri USDTRY’de toparlanmaları beraberinde getirebilir.

10.15’de İsviçre’den TÜFE ( beklenti -%0.5 ) açıklanacak. Beklentiden iyi gelecek olan veri CHF için son derece pozitif olur ancak paritelere önemli bir hareket getirmesini beklemiyoruz gelen verinin.

11.30’da Euro Bölgesi’nden Sentix yatırımcı güven endeksi ( beklenti 3.6 ) açıklanacak. Gelecek olan verinin paritelerde etkisinin sınırlı olmasını bekliyoruz.

15.30’da Kanada’dan inşaat izinleri ( beklenti %2.7 ) açıklanacak. Beklenti altın gelecek olan veri CAD için negatif olur.

17.00’da istihdam piyasası koşulları endeksi açıklanıyor. Gelecek olan verinin etkisi paritelerde sınırlı olur.

Salı :

Asya seansının yıldızı Çin. TÜFE ve ÜFE verileri açıklanıyor ve Avustralya’dan da NAB işletme güveni endeksi açıklanacak. Beklenti üzeri gelecek olan veri AUD için pozitif olur.

11.30’da İngiltere’den imalat üretimi ( beklenti %0.0 ) ve sanayi üretimi ( beklenti -%0.1 ) açıklanacak. Gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması GBP için pozitif olur.

15.30’da öncü tarım dışı üretkenlik ( beklenti %0.5 ) açıklanacak. Beklentiden iyi gelecek olan veri ile birlikte dolar endeksinde toparlanmalara şahit olabiliriz.

17.00’da yine ABD’den toptan satış envanterleri ( beklenti %0.1 açıklanacak ) açıklanıyor. Gelecek olan bu verinin de paritelere ciddi bir hareket getirmesini beklemiyoruz.

Çarşamba :

Asya seansında Japonya’dan çekirdek makine siparişleri ( beklenti %3.4 ) açıklanacak ve sabah 06.05 sularında RBA Başkanı Stevens mikrofon başına geçecek. Para politikası ile ilgili gelecek olan açıklamalar AUDUSD’ye hareket getirebilir.

09.45’te Fransa’dan sanayi üretimi ( beklenti %0.3 ) açıklanacak. Gelecek olan verinin paritelerde sınırlı olmasını bekliyoruz.

17.00’da ABD’den JOLTS iş başlangıçları ( beklenti 5.52 milyon ) açıklanıyor. Beklentiden iyi gelecek olan veri USD için pozitif olur.

17.30’da ham petrol stokları açıklanıyor. Bu dakikalarda petrol ve USDCAD’de önemli fırsatlara hazırlı olmakta fayda var.

Perşembe :

Günün ilk dakikalarında Yeni Zelanda Merkez Bankası faiz oranı kararını açıklıyor. Beklentiler 25 baz puanlık faiz indirimine gidileceği yönünde. Bu beklenti hayata geçer ve RBNZ güvercin bir tutum takınırsa NZDUSD üzerinde büyük baskı oluşabilir. Japonya’da ise piyasalar kapalı.

09.45’te Fransa’dan TÜFE ( beklenti – %0.4 ) açıklanıyor ancak gelecek olan verinin önemli bir etkiye sebebiyet vermesini beklemiyoruz.

15.30’da Kanada’dan yeni konut fiyat endeksi ( beklenti %0.2) açıklanıyor. Beklenti üzeri gelecek olan veri CAD için pozitif olur.

15.30’da ayrıca ABD’den haftalık işsizlik başvuruları ( bekleni 272 bin ) ve imalat fiyatları açıklanıyor. Beklenti üzeri gelecek olan veri ile USD değer kazanabilir.

Cuma :

Asya seansında Yeni Zelanda’dan perakende satışlar ( beklenti %1.0 ) açıklanıyor. Beklenti üzeri gelecek olan veri NZD için pozitif olur. Çin’den ise büyümenin öncü göstergesi sanayi üretimi ( beklenti %6.2 ) açıklanacak.

12.00’da Euro Bölgesi’nden öncü büyüme ( beklenti %0.3 ) açıklanıyor. Beklenti altı kalacak olan veri EURUSD üzerinde baskı yaratabilir.

15.30’da ABD’den çekirdek perakende satışlar ( beklenti %0.2 ) ve TÜFE ( beklenti %0.1 ) açıklanıyor. USD için son derece önemli veriler. Beklentiden iyi gelecek olan veriler sonrası USD paritelerde baskıyı artırabilir.

17.00’da yine ABD’den öncü UoM tüketici hissiyatı ( beklenti 91.5 ) açıklanacak. Bu dakikalarda yine paritelerde hareketliliğe hazırlıklı olmakta fayda var.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.