İşte Tarım Dışı Haftası Geldi Çattı! – 30.07.2016

Paritelerde hareketliliğin çok fazla olduğu bir ayı geride bırakıyoruz. Geçtiğimiz hafta Fed beklendiği gibi faizlere dokunmadı fakat kararlardan faiz artışı ile ilgili ileriye dönük bir açıklamanın çıkmaması USD üzerinde baskı yarattı. Diğer yandan haftanın son işlem gününde ABD’den gelen büyüme verisinin hayal kırıklığı yaratması Eylül ayı faiz artışı ihtimalini iyice düşürdü. Önümüzdeki hafta son derece önemli veri ve gelişmeler bizleri bekliyor. Gözler RBA ve BoE faiz kararlarında olacak. Bununla birlikte hafta boyunca ABD’den gelecek olan veriler USD için son derece kritik olacak. Dilerseniz gelecek olan verilere göz atalım.

Pazartesi günü Asya seansında Çin’den imalat PMI ve caixin imalat PMI açıklanacak. 50 altında gelecek olan rakamlar ekonomi için iyi bir sinyal olmayabilir. Gelen verilerin etkisi AUD ve NZD paritelerinde hissedilebilir.

İngiltere’den saat 11.30’a imalat PMI açıklanacak. Beklenti 49.1. Gelecek olan veride kötüleşme yaşanması GBP için negatif olur.

17.00’da ise gözler ABD’den gelecek olan ISM imalat pmı verisinde olacak. ABD ekonomisinde hizmetler sektörünün yeri farklı olsa da gelecek olan veride USD için pozitif. Beklentide gelecek olan verinin pariteler üzerindeki etkisi sınırlı olur.

Salı:

04.30’da Avustralya’dan konut onayları ve ticaret dengesi açıklanacak. Beklenti üzeri gelecek olan veriler AUD için pozitif olur. Asya seansının sonlarına doğru Avustralya’dan faiz kararı açıklanacak. Enflasyonda beklenen ilerleme kaydedilmediği için piyasa RBA’dan faiz indirimi bekliyor. RBA kararlarının açıklandığı dakikalarda AUD paritelerinde önemli hareketlenmelere şahit olabiliriz.

İngiltere’den saat 11.30’da inşaat PMI açıklanacak. Beklenti 44.00. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride kötüleşme yaşanması bekleniyor. Beklenti altı gelecek olan veri GBP için negatif olur.

15.30’da ABD’den çekirdek PCE fiyat endeksi ve kişisel harcamalar açıklanacak. Fed enflasyondaki ilerlemeyi anlamak için PCE verisine bakıyor. USD için önemli veriler.

Çarşamba:

04.45’de Çin’den Caixin hizmetler PMI açıklanacak. Önceki rakam 52.7. 50 altında gelecek olan veriler AUD ve NZD paritelerine hareket getirebilir.

10.00’da ise Türkiye’den TÜFE ve ÜFE verileri açıklanacak. Enflasyon tarafında yaşanılacak olan artış TRY varlıklarına satış getirebilir.

10.15-11.00 arasında Euro Bölgesi’nden final hizmetler PMI açıklanacak. Beklentide gelecek olan verilerin EUR pariteleri üzerindeki etkisi sınırlı olur.

11.30’da İngiltere’den hizmetler PMI verisi açıklanacak. Hizmetler sektörü İngiltere ekonomisinin demirbaşı. Bu sebeple gelecek olan veri GBP paritelerine hareket getirecek. Bu dakikalarda GBP paritelerine dikkat etmekte fayda var.

15.15’de ABD’den ADP tarım dışı istihdam değişimi açıklanacak. Beklenti 168 bin. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride değişim yaşanması beklenmiyor. Beklentide gelecek olan verinin pariteler üzerindeki etkisi sınırlı olur.

17.00’da ABD’den ISM imalat PMI açıklanacak. Beklenti 56.7. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride değişim yaşanması beklenmiyor. Beklentide gelecek olan veri paritelere pek de bir hareket getirmeyebilir.

17.30’da ABD’den ham petrol stokları açıklanacak. Önceki rakam 1.7 milyon. Stoklar verisinde artış yaşanması petrol fiyatları üzerindeki baskının iyice artmasına neden olabilir.

Perşembe:

14.00’da İngiltere’den enflasyon raporu, faiz kararı ve varlık alım programı açıklanacak. Carney yaptığı açıklamalarda Ağustos ayındaki toplantıda harekete geçebileceklerinin sinyalini vermişti. GBP pariteleri için önemli bir gün olacak. Bu önemli günde biz de her zaman olduğu gibi yatırımcılarımıza analist tercihleri ve parite stratejilerimizle destek olacağız.

Cuma:

04.30’da Avustralya’dan para politikası kararları açıklanacak. Gelecek olan açıklamaları yakından takip edeceğiz.

15.30’da ise piyasaların merakla beklediği ABD istihdam raporu açıklanacak. Tarım dışı istihdam değişiminin 170 bin gelmesi beklenirken, ortalama saatlik kazançların %0.2 gelmesi bekleniyor. İşsizlik oranının ise %4.9 gelmesi bekleniyor. Bu dakikalarda Kanada’dan da istihdam verileri açıklanacak. Ayın en önemli fırsatları bu dakikalarda karşımıza çıkabilir. Bu dakikalarda herkesi ekran başına bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.