İspanya’da İktidar Kim Olacak? – 26.06.2016

Tarihi bir haftayı geride bıraktık. Piyasalar aylardır İngiltere AB’de kalacak mı yoksa çıkacak mı sorusuna cevap aradı. Bu süre zarfında gelen anketlerde başa baş bir durum söz konusuydu. Bu hafta Birleşik Krallık halkı oyunu Brexit’ten yana kullandı. Yaşanan bu gelişmeden sonra paritelerde keskin hareketlerin yaşandığına şahit olduk. Ayrılalım kampında artış yaşanmasından sonra GBPUSD 1.50 seviyelerinden 1.35 seviyelerine kadar geriledi.

Bir anda Brexit haberiyle birlikte yatırımcılar güvenli liman arayışına yöneldiler. USD, JPY ve ALTIN yatırımcılar tarafından güvenli liman talebi gördü. USDJPY 100 seviyesi altına gerilerken ALTIN da ise 1350 bölgesi üzerine keskin bir yükseliş yaşandı.

Brexit’in artık kesinleşmesinden sonra yeni bir süre başladı. AB referandumunda %52 ayrılıktan yana, %48 ise birlikten yana oy kullanmıştı. Sonucun ardından İngiltere Başbakanı Davide Cameron da Ekim ayında lideri olduğu Muhafazakar Parti’nin kongresinde ayrılacağını duyurmuştu. İki yıl boyunca AB ile müzakereler devam edecek. Bu dönem içerisinde görüşmelerden olumlu haberlerin çıkmaması durumunda ise artık İngiltere yoluna tek başına devam edecek.

Hafta sonu ikinci bir AB referandumu yapılması için İngiliz Parlamentosunun internet sitesindeki dilekçe bölümündeki başlatılan imza kampanyasına katılanların sayısı son iki gün içerisinde hızla atarak 3 milyona ulaştı.

Hafta sonunun bir diğer önemli gelişmesi ise bugün İspanya’da düzenlenen genel seçimler. 20 Aralık’ta yapılan genel seçimler sonrasında hiçbir siyasi partinin tek başına iktidara gelecek çoğunluğu elde edememesi ve hükümet kurmak için yürütülen müzakerelerin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından erken genel seçime gitme kararı alınmıştı. Başbakanlık için 4 adayın yarıştığı seçimlerde mevcut durumda ülkeyi yönetmeye devam eden sağ görüşlü Halk Partisi lideri ve Başbakan Rajoy, radikal sol görüşlü seçim ittifakı ‘Unidos Podems’ lideri İglesias ve sol görüşlü Sosyalist İşçi Partisi’nin lideri Sanchez Madir’de, liberal partisinin lideri Rivera da Barcelona’da oy kullanacak.

TSİ 10.00’da başlayan oy kullanma işlemi TSİ 21.00’de sona erecek. Ülke genelinde 210 bin sandıkta yapılan oylama sonucunda 350 milletvekili ve 208 senatör seçilecek. Seçimlerin resmi sonucunun bu gece açıklanması bekleniyor. Yeniden bir partinin iktidar olamaması  durumunda ise EUR üzerinde bir miktar baskı olabilir Asya seansı boyunca. Bu sebeple EUR paritelerinde işlemi olanların son derece temkinli olmalarını öneriyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.