Hareketli Haftaya Hazır Mısınız? – 13.08.2016

Geçtiğimiz hafta ekonomik takvimde veri yetersizliği hakim olsa da hafta boyu paritelerde yaşanan hareketliliğin ardı arkası kesilmedi. Bu hafta ise önemli gelişmeler bizleri bekliyor. Özellikle ABD’den açıklanacak olan TÜFE rakamları Dolar endeksinin seyri için son derece kritik rol oynayacak. Dilerseniz bu hafta bizleri neler bekliyor detaylıca inceleyelim.

Pazartesi günü İtalya’da ve Fransa’da bankalar kapalı olacak. Asya seansında ise Japonya’dan öncü çeyreklik büyüme (beklenti %0.2) açıklanacak. Gelecek olan veride yaşanacak olan iyileşme ile birlikte USDJPY’de düşüşler yaşanabilir.

10.00’da Türkiye’den işsizlik ve 11.00’da bütçe dengesi rakamlarını takip edeceğiz. Gelecek olan veriler USDTRY’ye hareketlilik getirebilir.

10.15’te İsviçre’den ÜFE (beklenti -%0.2) açıklanıyor. Bekleni üzeri gelecek olan veri İsviçre Fragı için pozitif olur ancak USDCHF’de önemli bir etki oluşturmasını beklemiyoruz.

15.30’da ABD’den Empire State imalat endeksi (beklenti 2.1) açıklanacak. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması Dolar için pozitif olur.

17.00’da yeniden ABD’den NAHB konut piyasası endeksi (beklenti 60) açıklanıyor ancak gelecek olan bu verinin de paritelere hareket getirmesini beklemiyoruz.

Salı :

Asya seansının yıldızı RBA olacak. Toplantı tutanakları yayınlanıyor ve ileriye yönelik verilmiş olan mesajlarda verilecek sinyaller ile AUDUSD’de önemli hareketler yaşanabilir.

11.30’da İngiltere TÜFE (beklenti %0.5) verileri açıklanıyor. Beklenti altı kalacak olan veri Sterlin üzerinde baskı oluşturabilir.

12.00 Almanya’dan ve Euro Bölgesi’nden ZEW ekonomik hissiyatı açıklanıyor. Gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması ile EURUSD’de toparlanmalar görülebilir.

15.30’da ABD’den son derece önemli veriler geliyor. İnşaat izinleri (beklenti 1.16 milyon) TÜFE (beklenti 0.2) ve çekirdek TÜFE (beklenti %0.2) ayrıca konut başlangıçları (beklenti 1.18 milyon) açıklanıyor. Gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması ile Dolar endeksinde çok hızlı bir toparlanmaya şahit olabiliriz. Aynı dakikalarda Kanada’dan da imalat satışları açıklanacak.

Gün içerisinde ise Yeni Zelanda’dan süt ürünleri fiyat endeksi açıklanacak. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması Yeni Zelanda Doları açısından pozitif olur.

Çarşamba :

Asya seansında Yeni Zelanda verileri ön plana çıkıyor. İstihdam değişimi (beklenti %0.6), ve işsizlik oranı (beklenti %5.3) açıklanıyor. NZD için son derece kritik veriler ve beklentiden kötü gelecek olan rakamlar ile NZDUSD’de düşüşler yaşanabilir.

11.30’da İngiltere için son derece önemli veriler açıklanıyor. Ortalama gelir endeksi (beklenti%2.4) işsizlik hak başvurusu sayısındaki değişim (beklenti 10 bin) ve işsizlik oranı (beklenti %4.9) açıklanıyor. Bu dakikalarda bütün dikkatimiz GBPUSD’de olacak.

12.00’da İsviçre’den ZEW ekonomik beklentileri açıklanıyor ancak gelen verinin USDCHF üzerinde önemli bir etkisi olmasını beklemiyoruz.

17.30’da ABD’den haftalık ham petrol stokları açıklanacak. Bu dakikalarda petrolde ve USDCAD’de önemli fırsatlar karşımıza çıkabilir.

21.00’da ise FOMC tutanaklarını takip edeceğiz. Şüphesiz günün en merakla beklenen gelişmesi ve tutanakların yayınlanmasıyla birlikte Fed’in ileriye yönelik verdiği mesajları arayacağız. Bu dakikalarda paritelerde hareketliliğe hazır olmakta fayda var.

Perşembe :

Asya seansında Avustralya’dan istihdam değişimi ve işsizlik oranı (beklenti %5.8) açıklanacak. Avustralya Doları için kriti veriler ve iyileşme yaşanması halinde AUDUSD’de yükselişler hız kazanabilir.

11.00’da Euro Bölgesi’nden cari hesap (beklenti 27.3 milyar) açıklanıyor. Gelecek verinin EURUSD’de etkisi sınırlı olur.

11.30’da İngiltere Perakende satışlar. Beklentiler %0.1 ve bu dakikalarda GBPUSD’ye dikkat diyelim. Beklenti üzeri gelecek olan veri Pound için pozitif olur.

12.00’da Euro Bölgesi’nden TÜFE (beklenti %0.2) açıklanıyor. Enflasyonda artış yaşanması Euro için pozitif olur. 14.30’da ise ECB toplantı tutanakları açıklanıyor.

15.30’da Philly Fed imalat endeksi (beklenti 1.4) ve haftalık işsizlik başvuruları (beklenti 269 bin) açıklanıyor. Gelecek olan verilerin beklenti altı kalması durumunda Dolar üzerinde baskı oluşabilir.

17.05’te ise FOMC üyesi Dudley’in konuşmalarını takip edeceğiz.

Cuma :

11.30’da İngiltere’den özel ve kamu sektörü net borçlanmaları açıklanacak. Gelecek olan verilde iyileşme yaşanması Pound için pozitif olur.

15.30’da ise bütün dikkatler Kanada’da olacak. Çekirdek TÜFE (beklenti %0.0) ve çekirdek perakende satışlar (beklenti %0.4) açıklanıyor. Gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması Kanada Doları için pozitif olur ve USDCAD’de geri çekilmelere şahit olabiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.