Haftalık Piyasa Takvimi – 26 Kasım 2016

Önümüzdeki Hafta Piyasalarda Yok Yok!

Son dönemde Aralık ayı faiz artışı olasılığının iyice artmasından sonra piyasanın dolar alımına yöneldiğine şahit olduk. Geçtiğimiz hafta ABD’den gelen verilerin beklentileri karşılamasından sonra değerli metalde 1200 seviyesi alındı ve keskin bir düşüş gerçekleşti. TCMB ise faizleri arttırdı fakat AP’dan gelen açıklama sonrasında USDTRY’de yeni zirvenin geldiğini gördük. Önümüzdeki hafta son derece önemli veri ve gelişmeler var. Dilerseniz gelecek olan verilere bir göz atalım.

Pazartesi günü veri açısından son derece sakin geçecek. Piyasaların dikkati 17.00’da ECB başkanı Draghi’de olacak. Draghi’den para politikası hakkında gelecek olan açıklamalar EUR paritelerine hareket getirebilir.

Salı:

Asya seansında Japonya’dan hane halkı harcamaları açıklanacak. Beklenti %0.1. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride kötüleşme yaşanması bekleniyor. Beklenti altı gelecek olan veri JPY için negatif olur.

16.30’da ABD’den çeyreklik öncü büyüme verisi açıklanacak. Beklenti %3.0. Geçmiş rakama baktığımızda piyasa gelecek olan veride iyileşme bekliyor. USD için son derece önemli bir veri. Bu dakikalarda USD paritelerine önemli hareketlenmeler gelecektir.

17.15’de FOMC üyesi Dudley’den açıklamalar gelecek. Faiz artırım süreci ile ilgili gelecek olan açıklamalar USD paritelerine hareket getirebilir.

18.00’da ise ABD’den CB tüketici güveni açıklanacak. Beklenti 100.00. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması USD için pozitif olur.

11.00’da ise Yeni Zelanda’dan finansal istikrar raporu açıklanacak. Büyüme ve enflasyon hakkında gelecek olan açıklamalar NZD bacaklı paritelere hareket getirebilir.

Çarşamba:

Asya seansında Avustralya ve Japonya’dan önemli veriler açıklanacak. Avustralya’dan konut onayları, Japonya’dan ise sanayi üretimi verisi açıklanacak. Beklentide gelecek olan rakamların pariteler üzerindeki etkisi bizce sınırlı olur.

10.00’da Türkiye’den ticaret açığı açıklanacak. Önceki rakam -4,36 milyar. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması TRY için pozitif olur fakat gelecek olan verinin USDTRY üzerindeki etkisi pek de kalıcı olmaz.

10.00’da İngiltere’den Bankaların stres test sonuçları açıklanacak. Bununla birlikte BoE’den gelecek olan finansal istikrar raporu GBP paritelerinde taşı yerinden kımıldatabilir.

Çarşamba günü gün boyunca OPEC toplantısı gerçekleşecek. Haftalardır OPEC ve OPEC dışı ülkelerden gelen açıklamalar petrol fiyatlarına önemli hareketlenmeler geldi. Gün boyunca sürmesi beklenen toplantıdan artık petrol üretiminin dondurulma kararı çıkması bekleniyor. Gün boyunca gelecek olan açıklamalar ve nihai karar sonrasında petrol fiyatlarında ve USDCAD’de önemli hareketlenmeler yaşanacak.

15.30’da ECB başkanı Draghi mikrofon başına geçecek. Gelecek olan açıklamaları yakından takip edeceğiz.

16.15’de ise ABD’den ADP tarım dışı istihdam değişimi verisi açıklanacak. Beklenti 160 bin. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride bir değişim yaşanması beklenmiyor.

16.30’da ise Kanada’dan büyüme rakamı açıklanacak. Beklenti %0.1. Gelecek olan veride kötüleşme yaşanması CAD alıcılarının pek de arzuladığı bir senaryo olmayabilir.

18.30’da ise ABD’den ham petrol stokları açıklanacak. Hem OPEC kararı hem de bu veri petrol fiyatlarını volatilite getirecek. Petrol işlemi olanları bu dakikalarda bizle birlikte ekran başına davet ediyoruz.

Perşembe:

03.30’da Avustralya’dan özel sermaye harcamaları açıklanacak. Beklenti %-2.5. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride iyileşme yaşanması bekleniyor. Beklenti üzeri gelecek olan veri sonrasında AUDUSD’de alıcılar devreye girebilir.

Asya seansının devamında ise Çin’den imalat PMI ve Caixin imalat PMI verileri açıklanacak. 50 üzerinde gelecek olan rakamlar imalat sektöründeki iyileşmenin devam ettiği anlamına gelir.

10.00’da ise Türkiye’den imalat PMI açıklanacak. Önceki rakam 49.80. Açıkçası gelecek olan verinin pariteler üzerindeki etkisinin son derece sınırlı olmasını bekliyoruz.

11.15-12.00 arasında Euro Bölgesi’nden imalat PMI rakamları açıklanacak. Beklenti üzeri gelecek olan veriler EUR için olumlu olur fakat verilerin EURUSD’ye pek de önemli bir hareket getirmesini beklemiyoruz.

İngiltere’den 12.30’da imalat PMI açıklanacak. Beklenti 54,5. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride değişim yaşanması beklenmiyor.

18.00’da ABD’den ISM imalat PMI verisi açıklanacak. Önemli bir istihdam bileşeni olduğu için gelecek olan veri USD paritelerine hareket getirebilir.

Cuma:

Asya seansında Avustralya’dan perakende satışlar açıklanacak. Önceki rakam %0.6. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması sonrasında AUDUSD’deki yukarı iştahı iyice artabilir.

12.30’da İngiltere’den inşaat PMI açıklanacak. Beklenti 52.3. Geçmiş rakama baktığımızda gelecek olan veride değişim yaşanması beklenmiyor. Beklentide gelecek olan verinin pariteler üzerinde pek de bir etkisi olmaz.

Ve işte o an… Piyasaların merakla beklediği ABD istihdam raporu 16.30’da açıklanacak. Haftanın belki de ayın en önemli fırsatları bu dakikalarda karşımıza çıkabilir. Aralık ayı Fed toplantısı öncesindeki son istihdam raporu. Bu sebeple gelecek olan tarım dışı istihdam değişimi ve maaşlar verisi USD için son derece önemli olacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.