Hafta Sonu Neler Yaşandı? 10.07.2016

Geçtiğimiz hafta ABD’den açıklanan tarım dışı istihdam verileri piyasalara büyük hareket getirmişti ve bir önceki raporda yaşanan hayal kırıklığının bu raporda yeniden yaşanmasa da maaşlarda ve işsizlik oranında kötüleşme yaşandığına şahit olduk.

Ancak tarım dışı istihdam değişiminin 287 bin ile beklentilerin çok üzerinde gelmesi ve son 8 ayın en hızlı yükselişini gerçekleştirmesi doların hanesine pozitif olarak yazılabilir. Bu hafta yine ekonomik takvimde birbirinden önemli veriler bizleri bekliyor olacak.

Hafta sonunun önemli verileri ise dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin’den geldi. Yıllık bazda TÜFE %1.9 ile beklentilerden hafif iyi gelirken, ÜFE -%2.6 ile beklentilerden kötü geldi. Çin ekonomisi için PMI ve özellikle büyüme rakamları önemli olduğu için gelen verilerin piyasa açılışına büyük bir etki etmesini beklemiyoruz.

Bugün gerçekleşen G20 ticaret toplantısında ise ticaret bakanları global ekonomik toparlanma devam etse de üzerinde aşağı yönlü risklerin ve zayıf noktaların hala var olduğunu söyledi.

Yurt içinden ise üzücü haber geldi. Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde yola yerleştirilen bir patlayıcının infilak etmesi sonucu 5 asker şehit oldu. Yaşanan bu saldırıyı kınıyoruz ve bu tür olayların bir an önce son bulmasını diliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.