Bu Hafta Bizleri Neler Bekliyor? – 24 Eylül 2016

İşte Bu Haftanın Önemli Gelişmeleri!

Geçtiğimiz haftaya Fed damgasını vurmuştu ve faizler sabit bırakılırken Yellen’dan beklenen şahin tonda açıklamalar gelmemesi ile birlikte Doların değer kaybettiğine şahit olmuştuk. TCMB ise üst bandı beklentilere paralel olarak 25 baz puan daha aşağı çekti. Bu hafta ise yine bir birinden önemli veriler ve gelişmeler bizleri bekliyor…

Pazartesi :

Haftanın ilk iki işlem günününde dikkatlerimiz Cezayir’de gerçekleşecek olan OPEC toplantısı ve tabi ki de petrol fiyatlarında olacak. Asya seansında ise Yeni Zelanda’dan ticaret dengesi (beklenti -730 milyon) açıklanacak.

11.00’da Almanya’dan Ifo iş iklimi endeksi (beklenti 106.3) açıklanacak. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması Euro için pozitif olur.

12.30’da İsviçre Merkez Bankası Başkanı Jordan’ın açıklamalarını takip edeceğiz. Bu dakikalarda USDCHF’de hareketliliğe hazırlıklı olmakta fayda var.

14.30’da Türkiye’den kapasite kullanım oranı ve imalat güveni verileri açıklanacak.

17.00’da bu kez sahneye Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi çıkıyor. Para politikasına yönelik gelecek açıklamalar EURUSD’ye hareketlilik getirebilir.

17.00’da ayrıca ABD’den yeni konut satışları (beklenti 598 bin) açıklanacak. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması Dolar’a pozitif yansır.

Salı :

Asya seansında Japonya’dan BoJ toplantısı tutanakları yayınlanıyor. Ayrıca Kanada Merkez Bankası Başkanı Poloz’un konuşmaları takip edilecek.

11.00’da Euro Bölgesi’nden M3 para arzı (beklenti %4.9) ve özel krediler (beklenti %1.9) açıklanıyor. ECB’nin yakından takip ettiği veriler. Gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması Euro için pozitif olur.

16.45’te ABD’den hizmetler PMI (beklenti 51.1) açıklanacak ancak gelecek olan verinin pariteler üzerindeki etkisi sınırlı olur.

17.00’da yine ABD’den CB tüketici güveni (beklenti 98.6) açıklanıyor. Beklenti üzeri gelecek olan veri Dolar için pozitif olur.

Çarşamba :

Asya seansında RBA Başkan Yardımcısı Edey’in açıklamalarını takip edeceğiz ancak AUDUSD’ye önemli bir hareket getirmesini beklemiyoruz kendisinin.

10.00’da İsviçre’den KOF ekonomik göstergesi (beklenti 100.5) açıklanacak. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması CHF için pozitif olur.

15.30’da ABD’den çekirdek dayanıklı mal siparişleri (beklenti -%0.5) açıklanıyor. Dolar açısından son derece kritik bir veri. Faiz artışları gelecek olan verilere bağlı diyen Fed, muhakkak bu veride iyileşme yaşandığını görmek isteyecektir.

17.10’da FOMC üyesi Bullard’ın konuşmalarını takip edeceğiz. Para politikası ile ilgili gelecek olan açıklamalar paritelere hareketlilik getirebilir.

17.30’da ise ham petrol stokları açıklanıyor. Bu dakikalarda hem petrol fiyatlarında hem de USDCAD’de önemli hareketler bizleri bekliyor olacak.

Perşembe :

Asya seansında FOMC üyesi Esther George bir konuşma yapacak. Hatırlayacağımız üzere kendisi şahin bir üye ve gelecek olan açıklamalar ile Dolar endeksindeki hareketlilik artabilir. Japonya’dan ise perakende satışlar (beklenti -%1.7) açıklanıyor.

09.35’te BoJ Başkanı Kuroda’nın açıklamalarını takip edeceğiz. Yani bu dakikalarda JPY paritelerine dikkat diyelim.

15.30’da ABD’den final büyüme (beklenti %1.3) açıklanıyor. Büyümede yaşanacak olası bir yavaşlama Fed’in faiz artışlarını daha da ötelemesine neden olabileceği için bu dakikalarda önemli hareketler bizleri bekliyor olacak. Ayrıca haftalık işsizlik başvuruları da açıklanıyor.

17.00’da FOMC üyesi Powell açıklamalarda bulunuyor ve ikinci el konut satışları (beklenti -%0.1) açıklanacak. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması Dolar için pozitif olur.

23.00’da Fed Başkanı Yellen güne son noktayı koyuyor. Kansas’ta bir forumda mikrofon başına geçecek olan Fed Başkanı’nın faiz artışlarına yönelik gelecek olan açıklamaları paritelere sert hareketlilikler getirebilir.

Cuma :

Asya seansında Japonya’dan hane halkı harcamaları ve TÜFE verilerini takip edeceğiz. Ayrıca Yeni Zelanda’dan ANZ işletme güveni açıklanıyor. Yani hem USDJPY’de hem NZDUSD’de hareketliliğe hazırlıklı olmakta fayda var. Çin’den ise Caixin imalat PMI verisi açıklanacak.

11.30’da İngiltere’den cari hesap (beklenti -30.5 milyar) ve büyüme (beklenti %0.6) rakamlarını takip edeceğiz. Gelecek olan verilerin beklenti altı kalması GBPUSD üzerinde baskı oluşturabilir.

12.00’da Euro Bölgesi’nden TÜFE (beklenti %0.4) ve çekirdek TÜFE (beklenti %0.9) açıklanacak. Enflasyonda iyileşme yaşanması Euro için pozitif olur.

15.30 Kanada büyüme verisini ve ABD’den çekirdek PCE fiyat endeksi (beklenti %0.2) ve kişisel harcamalar (beklenti %0.2) verilerini takip edeceğiz. Bu dakikalarda USDCAD’e dikkat diyelim…

16.45’te Chicago PMI (beklenti 52.1) ve 17.00’da revize edilmiş UoM tüketici hissiyatı ile enflasyon beklentileri açıklanacak. Beklenti üzeri gelecek olan veriler Dolar için pozitif olur.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.