Hafta Sonu Yaşananlar ve Fazlası

Hafta sonu raporlarımızda hep cumartesi ve pazar yaşananları sizlerle paylaşıyoruz ama bu sefer bir farklılık yaparak henüz resmi olarak hafta sonu başlamadan hemen önce açıklanan bir veri ile başlayalım raporumuza.

ABD’deki sondaj kuyusu sayısındaki artışa raporlarımızda dikkat çekiyoruz. Her cuma günü saat 20.00’de Baker Hughes ABD’deki aktif sondaj kuyusu sayısını açıklıyor. Tıpkı geçtiğimiz cuma günü olduğu gibi.

Baker Hughes tarafından açıklanan son rakam 396. Önceki haftaya göre petrol 15 petrol kuyusu daha aktif hale gelmiş. Son aylarda aktif petrol kuyusu sayısından istikrarlı bir artış var geçtiğimiz hafta bu süreçte en fazla petrol kuyusunun aktif hale geldiği hafta oldu.

Haftanın son saatlerinde açıklandığı için piyasa pek tepki vermedi fakat yeni haftanın başlamasıyla petrol üzerinde aşağı yönlü bir baskı yaratabilir.

İngiltere Merkez Bankası başekonomisti Haldane verdiği röportajda Brexit kararının İngiltere ekonomisi ve ticaret rejiminde yapısal bir değişime neden olacağını ve para politikasının Brexit’e karşı sadece geçici bir çözüm olabileceğini belirtti. Zaten gevşek para politikası duruşuyla bilinen Haldane, Brexit sonrası çok daha temkinli ve bütün yükün BoE’nin sırtına yüklenmemesi gerektiği uyarısını yapıyor.

Diğer yandan İngiltere basınındaki haberlere göre İngiltere ile AB arasındaki Brexit görüşmeleri ilk tahmin edilenden daha geç başlayabilir. Bu görüşmelerin başlaması için İngiltere’nin Article 50 için başvuru yapması gerekiyor ve Therasa May liderliğindeki yeni hükümetin bu başvuruyu 2017 başında yapması bekleniyordu.

Fakat bazı bakanların özel toplantılarda yaptığı açıklamalara dayandırılan habere göre hükümetin hazırlıklarının daha uzun sürebileceği için başvuru ilk tahmin edilenden en az bir yıl daha geç yapılabilir. Bu da Brexit belirsizliğinin pound üzerinde daha uzun süre baskı yaratacağı anlamına geliyor.

Hafta sonu çok önemli bir gelişme yaşanmadığı için paritelerin yeni haftaya cuma kapanış seviyelerine çok yakın seviyelerde başlamasını bekliyoruz. Ayrıca raporumuzu sona erdirmeden önce Japonya’dan 2.50’de ikinci çeyrek büyüme verisinin açıklanacağını hatırlatalım. Tüm yen paritelerine hareket getirecek önemli bir veri.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.