Haftanın Son Asya Seansında Yaşananlar – 11 Kasım 2016

Asya Borsalarında Son Durum Ne?

Asya piyasalarında dün yaşanan Trump rallisi sonrası bugün daha sakin bir seans geride kalıyor. Dün %7.00’ye yakın prim yapan Japonya Nikkei bugün %0.21 artıda. Diğer yandan Çin endeksleri ortalama %0.70 artış kaydederken Hong Kong HSI endeksi %1.21, Güney Kore KOSPI %1.00’e yakın ekside.

Pariteler tarafında sınırlı hareketler görüyoruz. Dolar endeksi dün 99.10 direncini test ettikten sonra bir miktar satış yiyor ve Avrupa seansı başlarken 98.60 seviyelerine kadar gerilemiş durumda.

Dolayısıyla da gelişmekte olan para birimlerini bir tarafa bırakırsak majör para birimleri dolar karşı bir miktar toparlanmaya imza attı. GBPUSD beş hafta sonra ilk kez 1.2580 üzerine tırmanırken EURUSD tekrar 1.09 üzerinde.

Gelişmekte olan para birimleri üzerindeki baskı ise Trump başkanlığında Fed’in faiz artışlarında önceden tahmin edilenden daha hızlı gidebileceği olasılığı nedeniyle devam ediyor. Piyasalar hala Trump’ın Yelen’i faizleri Obama’ya destek için düşük tuttuğu yönündeki eleştirilerini hatırlıyor. Tabi Trump’ın seçim öncesindeki agresif tutumunu seçildikten sonra da sürdürüp sürdürmeyeceği ayrı bir konu.

ABD’de Gaziler Günü nedeniyle bankalar kapalı olacak. Fransa ve Kanada’da da resmi tatil nedeniyle aynı şekilde bankalar kapalı olacak. Bu nedenle piyasalarda hacim normalden daha düşük olabilir. Piyasaların dikkati öğleden sonra ABD’den gelecek olan Michigan tüketici güven endeksi ve enflasyon beklentileri ile FOMC Başkan yardımcısı Stanley Fischer’ın yapacağı konuşmada olacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.