Görüntü İyi Ama İçerik Kötü

Çin ticaret dengesi Temmuz ayında yuan bazında 343 milyar gelirken dolar bazında 52.3 olarak gerçekleşti. Her iki rakam da beklentiden iyi görünüyor fakat detaylardaki görünüm o kadar parlak değil.

Yuan bazında ihracat %2.9 ile beklentiden daha yüksek gelirken ithalat %5.7’lik bir düşüş ile beklentilerden daha fazla daraldı. Dolar bazında ise ihracat %4.4 düşerken ithalat %12.5 geriledi. Yani beklentiden daha yüksek ticaret fazlasının nedeni ithalatın beklentilerden çok daha hızlı bir düşüş yaşamış olması. Bu nedenle de ilk bakışta göründüğü kadar pozitif bir rapor değil aslında.

ABD’ye ihracat %2 gerilerken AB’ye olan ihracat %3.2 ile daha büyük bir düşüş kaydetti. Diğer yandan Avustralya’dan ithalat %22, Güney Kore’den ithalat ise %12 gerilemiş. İthalattaki keskin düşüş nedeniyle raporun Avustralya Doları için daha ciddi bir negatif etkisi var fakat şu ana kadar piyasalar pek bu fikirde değil gibi. AUDUSD şu anda güne başladığı seviyelerin üzerinde.

Gecenin diğer bir önemli verisi Japonya’dan cari denge. Cari denge Haziran ayında mevsim etkisinden arındırılmış olarak 1.65 trilyon yen ile beklentiden daha iyi geldi. Diğer yandan banka kredileri de %2.1 ile %2.0’lik beklentiden daha yüksek gerçekleşti.

Çin’den gelen zayıf ithalat rakamlarına ve cuma günü ABD’den gelen güçlü istihdam verilerine karşın Asya borsaları haftaya pozitif bir başlangıç yaptı. Çin endekslerinde %1.0’e yakın prim varken Japonya Nikkei endeksi %2.44, Avustralya ASX %0.73, Güney Kore KOSPI %0.65 ve Hong Kong HSI %1.45 artıda.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.