GBPUSD Asya Seansına Damgasını Vurdu – 7 Ekim 2016

Asya seansında Neler Yaşandı?

Son dönemde GBPUSD üzerinde büyük bir baskı olduğuna tanıklık ediyoruz. Özellikle geçtiğimiz hafta sonu İngiltere Başbakanı yaptığı açıklamada 2017’nin Mart ayında 50.Madde’ye başvuracaklarını ifade etmişti. Gelen bu açıklamadan sonra hafta boyunca GBP üzerinde büyük bir baskı oluştu. Bununla birlikte USD’nin de güçlü görünümünü koruması nedeniyle GBPUSD’de ayıların devrede olduğuna şahit olduk. Asya seansında GBPUSD %6.1’lik değer kaybı yaşadı fakat sonra verdiklerini geri aldı. Bu hareket Brexit’ten sonraki en sert düşüş oldu.

Asya seansında Avustralya ve Japonya’dan veriler açıklandı. Avustralya’dan AIG inşaat endeksi önceki veriden iyi 51.4 gelirken, Japonya’dan ortalama nakit kazançlar beklentiden kötü %-0.1 geldi. Avustralya’dan gelen verinin AUDUSD üzerinde sınırlı etkisi oldu. Japonya’dan gelen veri de USDJPY’ye pek bir hareket getirmedi.

Borsalara baktığımızda ise Güney Kore KOSPI endeksi %0.56’lık kayıpla günü kırmızı alanda tamamladı. Avustralya ASX 200 endeksi haftayı hafif bir kayıpla noktaladı. Japonya Nikkei endeksi de haftayı %-0.23 ile günü eksi tarafta kapattı.

Bugün haftanın bazılarına göre de ayın en önemli verisi tarım dışı istihdam değişimi açıklanacak. Bu veri ile birlikte piyasalar ortalama saatlik kazançlar ve işsizlik oranı verilerini takip edecekler. Saat 15:30’dan itibaren paritelerde önemli hareketlilikler yaşanacak. Forex Koçu her zaman olduğu gibi bugün de yatırımcılarına yol göstermeye devam edecek.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.