Forex Akşam Analizi – 08 Eylül 2016

Piyasada Son Durum

Hareketli bir günü daha geride bırakıyoruz ve Avrupa Borsalarında karışık bir tablo var. Almanya DAX %0.8 ve Fransa CAC %0.2 ekside günü tamamlarken İngiltere FTSE %0.3, İspanya IBEX %0.7 ve İtalya MIB %0.5 artıda. BIST 100 ise günü %0.26 primli tamamladı.

Bugün Dolar endeksinde yaşanan hareket ise dikkat çekiciydi. Sabah altını çizdiğimiz önemli destek hattının geçtiği 94.40’lara kadar gerileyen endekste yaşanan düşüşe yine buralardan çok sert bir tepki geldi. Gün içinde verdiklerinden fazlasını geri alan Dolar endeksinde yaşanan bu yükselişin devam etmesi halinde 95.20’ler direnç olarak çalışabilir.

Ham petrol stoklarının -14.5 milyon ile beklentilerden çok düşük gelmesi petrolde yaşanan toparlanmaya hız kazandırdı. Gelen veri sonrası 47 dolar üzerine kadar yükselen ham petrolde yukarı yönlü hareket devam edebilir ancak şimdilik 48-50 bölgesi üzerine kalıcı bir yükseliş beklemek için erken olduğunu düşünüyoruz.

Dolar/TL’ye gelecek olursak kurda bugün 200 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 2.93 bölgesinden alışlar ile birlikte 2.95 üzerine bir yükselişe şahit olduk. Yurt içinden açıklanan sanayi üretiminde de yaşanan düşüş de TL’yi negatif yönde etkiledi. Yükselişin sürmesi halinde 2.9630 ve 2.97 bölgelerinin direnç olarak çalışmasını bekliyoruz. Gevşemelerde ise 2.93 ve 2.92 bölgeleri önemli destek olma özelliklerini koruyorlar.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Html code here! Replace this with any non empty text and that's it.