FOMC Üyesi Williams’dan Eylül Mesajı

Fed Açıklamaları mı, Ekonomik Veriler mi?

Asya seansında ekonomik takvimde önemli bir veri yok. FOMC üyesi ve San Francisco Fed başkanı Williams’dan gelen açıklamalar gecenin sessizliğini bozan tek gelişmeydi. Williams bu sene oy verme hakkı olmayan bir üye ve şahin – güvercin yelpazesinde merkeze yakın bir para politikası duruşuyla biliniyor.

Maaş enflasyonu sonunda hızlanmaya başladı diyen Williams faiz artışı için çok beklemek resesyona neden olabilir uyarısında bulundu. Williams, ABD ekonomisinin güçlü olduğunu belirtirken ‘erken faiz artışları daha kademeli bir patika izlememize yardımcı olur’ ifadesini kullandı.

Faizleri artırmak için telaş içinde olmadığını fakat Fed’in önümüzdeki sene içinde faizleri artırmayacağı görüşünün de ekonomik görünümle pek uyuşmadığını dile getiren Williams Eylül ayı faiz artışının hala masada olması gerektiğini savundu.

Son günlerde konuşan FOMC’nin en önemli karar vericilerinden biri olan New York Fed başkanı Dudley’in de benzer yorumlarını hatırlıyoruz. Dudley bir sonraki faiz artışı için zamanın yaklaştığını söylemiş ve Eylül ayında faiz artışı ihtimalinin olduğunu belirtmişti.

Anlaşılan o ki Eylül ayında faiz artırmaya çok istekli olmasa da piyasaların faiz artışları konusunda aşırı karamsarlaşması FOMC’nin canını sıkmış ve tekrar beklentileri canlandırmaya çalışıyor üyeler. FOMC faiz artırma niyetinde olmasa da piyasaların ‘Fed bundan sonra faiz artırmayacak’ rahatlığına girmesini istemiyor.

Son iki haftadır arkasına bakmadan düşen dolar endeksi iki ay sonra 94.00 seviyelerine kadar geriledi dün. FOMC üyelerinden Eylül ayını işaret eden açıklamalar geliyor son günlerde fakat doların tekrar ivme kazanması için bu açıklamaların verilerle desteklenmesi lazım. Tıpkı eski Fed başkanı Bernanke’nin de dediği gibi şu anki şartlarda bir sonraki faiz artışının zamanlamasını kestirmekte verilerin yol göstericiliği FOMC üyelerinden gelen açıklamaların yol göstericiliğinden daha fazla.

Bu açıdan önümüzdeki hafta açıklanacak olan özel sektör yatırımları için en önemli göstergelerden biri olarak kabul edilen dayanıklı ürün siparişleri ile ABD ikinci çeyrek büyüme ikinci tahmini büyük önem taşıyor. Ayrıca Jackson Hole sempozyumu da önümüzdeki hafta ve başkan Yellen bir konuşma yapacak.

Asya borsalarında haftanın son gününde hakim renk yeşildi. Japonya Nikkei endeksi %0.36, Çin endeksleri %0.20, Avustralya ASX endeksi %0.34 artıdayken Güney Kore KOSPI yatay. Hong Kong HSI endeksi ise negatif ayrışarak %0.40 düşüş yaşıyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.