FOMC Kararları Sonrası Son Durum – 3 Kasım 2016

Fed Kararları Piyasayı Nasıl Etkiledi?

FOMC olaysız atlatıldıktan sonra piyasalar şimdi ABD istihdam raporunu beklemeye geçmiş durumda. FOMC karar metninde piyasalara heyecan getirecek hiç bir değişiklik yok dersek yanlış olmaz herhalde. Keza kararların piyasalarda yarattığı hareket de çok sınırlıydı. Piyasadaki seviyelere baktığımızda FOMC kararları öncesine göre çok büyük farklar görmüyoruz.

Eylül ayı toplantısı sonrası yayınlanan karar metnine kıyasla en dikkat çeken fark enflasyon değerlendirmesinde. Enflasyonun önümüzdeki süreçte düşük kalacağına dair ifade kaldırılmış ve enflasyonun bu senenin başından bu yana bir miktar yükseldiğine dair yeni bir ifade eklenmiş. Ayrıca piyasanın enflasyon beklentilerinde de (breakeven enflasyonu) az çok bir artıştan bahsediliyor.

Aralık ayında faiz artışı ile ilgili net bir sinyal yok fakat faiz artışı için durumun güçlenmeye devam ettiğini bildiriyor FOMC. Diğer bir önemli gelişme de Eylül’deki toplantıda faiz artışı isteyen Rosengren’in bu toplantıda geri adım atması. Rosengren büyük ihtimalle basın toplantısız ve seçimlerden bir hafta önce faiz artırmak istemediği için bu toplantıda geri adım attı. Yani büyük bir şok yaşanmadığı sürece Aralık’ta tekrar faiz artışı için oy verebilir.

Enflasyon görünümünde iyimserleşme dolar için pozitif fakat Aralık ile ilgili net bir sinyal olmaması nedeniyle piyasalarda çok da ciddi bir etki yaratamadı. Fakat Fed’in Aralık ayında faiz artıracağına dair genel beklentide bir değişiklik yok ve vadeli piyasadaki fiyatlama bu ihtimalin %70 civarında olduğunu gösteriyor.

FOMC sonra Asya seansında görünüm karışık. Çin endeksleri ortalamada %1.00 artıda kapanırken Güney Kore KOSPI endeksi de %0.25 primli. Diğer yandan Hong Kong HSI %0.21, Avustralya ASX endeksi de %0.07 kayıp yaşamış durumda. Japonya borsaları ise resmi tatil nedeniyle kapalıydı.

Döviz piyasalarda en dikkat çeken hareket USDJPY’deydi. Piyasalar yaklaşan ABD seçimleri ve Trump’ın anketlerde yükselmesini fiyatlamaya devam ediyor. Güvenli limanlar yen ve Altın bu fiyatlamanın en belirgin olduğu enstrümanlar. Önümüzdeki günlerde her iki enstrümanda da alış devam edebilir ve Trump’ın olası başkanlığında çok daha hızlı bir yükseliş yaşanabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.