Fitch Kararı ve Diğer Gelişmeler

Hafta sonunun bizi ilgilendiren en önemli gelişmesi Fitch’in yerel para birimi cinsinden kredi notumuzu indirmesiydi. Dün paylaştığımız raporda bu not indiriminin teknik bir ince ayar olduğunu ve bizimle birlikte bir çok ülkenin notunun da Fitch’in derecelendirme kriterlerinde yaptığı değişiklik nedeniyle güncellendiğini belirtmiştik. Ayrıca bizim hep bahsettiğimiz kredi notunun yabancı para cinsinden kredi notu olduğunun ve Fitch’in yabancı para cinsinden kredi notumuzda bir değişiklik yapmadığının altını çizelim.

Maliye bakanları ve merkez bankası başkanları hafta sonu G20 Zirvesi için Çin’in Chengdu şehrinde bir araya geldiler. Bugün sona eren zirve sonrası yayınlanan sonuç bildirgesinde tanıdık söylemler var.

G20, global ekonomik toparlanmanın istenenden daha zayıf olduğunu belirterek para politikasının tek başına ekonomik sorunlara çözüm getiremeyeceğine dikkat çekiyor ve yapısal reformlar ile destekleyici mali politikaların gerekliliğine vurgu yapıyor.

Karar bildirgesinde ayrıca geçtiğimiz aydaki referandumda Birleşik Krallık halkının verdiği AB’den çıkma kararının yaratacağı ekonomik ve finansal etkilere karşı G20’nin gerekli tedbirleri alma pozisyonunda olduğu belirtiliyor ve ‘Referandum sonrası Birleşik Krallık ve AB’nin ortak olarak kaldığını görmeyi umuyoruz’ ifadesine yer veriliyor.

Japonya Merkez Bankası bu cuma para politikası kararları için toplanıyor. Bu toplantı öncesi G20 için Chengdu’da bulunan başkan Kuroda’dan bazı açıklamalar geldi. Kuroda, helikopter paranın farklı tanımları olduğunu, BoJ’un gerekmesi durumunda yeni parasal gevşeme adımları atacağını ve Japonya’nın kademeli bir toparlanma çizgisinde olduğunu ifade etti.

Fitch’in yerel para cinsinden kredi notumuzu indirmesinin piyasalarda büyük bir etki yaratmasını beklemiyoruz fakat hafta açılışında tepki olarak lira satışları gelebilir. Yani USDTRY haftaya bir miktar yukarıda başlayabilir. 3.10 – 3.0950 bölgesi yukarıda çok önemli direnç ve tek başına Fitch kararı nedeniyle bu direncin bu gece kırılmasını beklemiyoruz. Diğer yandan 3.06 bölgesi en yakın destek. Bu desteğin geçilmesi durumunda ise 3.05 – 3.0450 bölgesi destek olarak çalışabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.