Fed Williams Açıklamaları ve Asya Seansı – 28 Eylül 2016

Fed Williams'dan Rosengren'e Destek

San Francisco Fed Başkanı ve FOMC üyesi John Williams’dan gelen açıklamalar gecenin en dikkat çeken gelişmesi. Fed içerisinde üyelerin görüşleri açısından önemli farklılıklar olduğunu söyleyen Williams ABD ekonomisinin faiz artışlarının üstesinden gelebileceğini belirtti.

Williams son FOMC toplantısında şahinler Mester ve George ile birlikte faiz artışı isteyen Rosengren tarafından ortaya konan argümanın oldukça dikkat çekici olduğunu belirtti ve ‘mevcut düşük faizleri haklılaştırmak gün geçtikçe zorlaşıyor’ diye ekledi.

Rosengren’in ne dediğini bir hatırlayalım. Rosengren faizleri şimdi artırmamanın resesyon riskini yükselttiğini ve ileride faizlerin daha hızlı yükseltilmesine neden olabileceğini belirtmişti. Güvercin faiz duruşu ile bilinen Rosengren bile düşük faiz ortamından endişe etmeye başlamış durumda. Bu da güvercin – şahin skalasında merkezde olan üyelerin de benzer endişelere sahip olabileceklerini düşündürüyor.

John Williams bu sene FOMC’de oy verme hakkı olmayan bir üye. Zaten yaptığı açıklamalar da FOMC toplantısından bir kaç gün sonra gelmiş açıklamalar. Bu nedenle piyasalarda çok büyük değişikliklere yol açmasını beklemiyoruz.

Asya borsalarında günün hakim rengi kırmızı. Özellikle de büyük endekslerde. Çin endeksleri ortalamada %0.30 kayıp yaşarken Japonya Nikkei endeksinde %1.30 düşüş var. Diğer yandan Güney Kore KOSPI endeksi %0.47 ekside, Hong Kong HSI ve Avustralya ASX endeksleri ise yatay.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.