Düşük Faiz İyimserliği Piyasaları Destekliyor

Asya piyasalarında Japonya iyimserliği devam ediyor. Üst Meclis seçimlerini kazandıktan sonra Abe beklendiği gibi yeni bir ekonomik canlandırma programının yolda olduğunun müjdesini verdi. Yeni programın 10 trilyon yen civarında (yaklaşık 100 milyar dolar) olması ve önümüzdeki ay detaylar üzerinde çalışıldıktan sonra Eylül ayında meclisten geçirilmesi bekleniyor.

Sadece Japonya değil İngiltere’de halkın Brexit kararı sonrası BoE’den ekonomiyi destekleyici adımlar gelecek. Bu yeni adımlar faiz indirimleri ve/veya 375 milyar poundluk varlık alım programının artırılması şeklinde olabilir. Ayrıca Brexit’in yarattığı belirsizlik nedeniyle de Fed’in faiz artışlarında daha temkinli bir yol izleyeceği beklentisi var. Yani son gelişmeler piyasalarda düşük faiz döneminin uzun bir süre daha devam edeceğine işaret ediyor.

Bu nedenle de borsalarda son günlerde tam bir bahar havası görüyoruz. Son iki günkü hızda olmasa da Asya borsalarında dün gece de genel görünüm yukarı yönlü. Japonya Nikkei endeksinde %1’e yakın artış varken Güney Kore KOSPI endeksi %0.72, Avustralya ASX %0.66 artıda. Çin endekslerinde ise %0.20 – %0.40 arasında bir prim görüyoruz.

Sabah Avrupa piyasaları açılırken Çin’den Haziran ayı ticaret dengesi açıklandı. Ticaret dengesi yuan bazında 323 milyarlık beklentiye karşı 311.2 milyar yuan gelirken ihracat %1.3 ile beklentiden daha hızlı arttı. İthalatta ise %1.2 düşüş beklentisine karşı %2.3 ile daha hızlı bir düşüş yaşandı.

Gümrük İdaresi sözcüsü hem ihracat hem de ithalatın birinci çeyreğe göre ikinci çeyrekte dengelendiğini belirtirken üçüncü çeyrekte dünya ticaretinin yavaş bir trend izleyeceğini ve Brexit ile Fed faiz artışı beklentilerinin global belirsizliği artıracağını ifade etti.

Gün içinde piyasalar Kanada Merkez Bankası BoC para politikası kararları ile ABD’den açıklanacak olan ham petrol stokları verisini takip ediyor olacak. Son bir haftada yaşanan düşüş sonrası dün yukarı yönlü bir hareket deneyen petrol için ham petrol stokları verisi oldukça önemli. Stoklarda beklentiden daha yüksek bir çekilme petrol için pozitif, beklentilerden daha düşük bir çekilme ise petrol için negatif bir etki yaratabilir. Petrol ile birlikte Kanada Doları’nın da stoklar verisinden etkileneceğini hatırlatalım.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.