ABD’den Karışık Veriler ve Powell’ın Açıklamaları

Bugün ekonomik takvimde ABD verileri ön plandaydı. Dayanıklı mal siparişleri %3.4 ile beklentilerden iyi gelirken çekirdek dayanıklı mal siparişleri de %0.4 ile beklentilerin bir tık üzerinde geldi. Hava araçlarının dahil edilmediği savunma dışı mal siparişleri ise -%0.8 ile beklentilerin altında kaldı. Haftalık işsizlik başvuruları ise 268 bin ile beklentilerden hafif iyi geldi. Ancak gelen veriler sonrası dolar üzerinde baskı oluştuğuna şahit olduk.

Ardından askıdaki konut satışlarının %5.1 ile beklentilerin çok üzerinde gelmesi USD için son derece pozitif oldu. Gelen verinin ardından dolar endeksinde yaşanan toparlanma sonrası neredeyse verdiklerini geri aldı. Ayrıca Fed üyesi Powell da Washington’da mikrofon başına geçti ve önemli açıklamalarda bulundu.

Powell, faiz artışının yakın bir süreçte gelmesinin uygun olacağını söylerken, bu sürecin gelecek olan verilere bağlı olacağı cümlesini yeniledi. “Kademeli” faiz artışına da vurgu yapan Powell, önümüzdeki dönemde ABD ekonomisinin %2’lik bir büyüme gerçekleştireceğini ve enflasyonda da yükselişin yaşanacağını düşündüğünü sözlerine ekledi.

İstihdamın sağlam, ancak tüketimin biraz daha az pozitif olduğunu ve enflasyon beklentilerinin aşağı yönlü baskı altında olduğunu belirtti. USDTRY bugünkü yatay seyrinin ardından 2.9350 seviyelerinde güne devam ediyor. Aşağıda 2.9260 ve 2.9200 seviyeleri önemli destek konumunda. Bu seviyelerin tamamen çözülmesi ile geri çekilme hız kazanabilir. Yarın ise ABD’den büyüme verisi ve akşam saatlerinde Yellen’ın konuşmalarını takip edeceğiz. Para politikası ile ilgili açıklamalar paritelerde hareketliliği artırabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.