Çok Hızlı Bir Haftaya Hazır mısınız? – 01 Nisan 2017

ABD İstihdam Raporu Bu Hafta Açıklanıyor

Önceki haftalarla kıyaslarsak geçtiğimiz haftanın ekonomik takvim açısından göreli sakin geçtiğini söyleyebiliriz. Önümüzdeki hafta ise neredeyse her gün bir birinden önemli veriler açıklanacak. Avrupa ve ABD’den PMI verileri, FOMC ve ECB tutanakları ve tabi ki Cuma günkü ABD istihdam raporu gözümüze hemen çarpan önemli veriler. İşte önümüzdeki hafta bizi bekleyen önemli veri ve gelişmeler;

Pazartesi

2.50, Japonya Tankan imalat endeksi (beklenti 14), Japonya Tankan imalat dışı endeks (beklenti 19). Birinci çeyreğe ait imalat ve hizmetler sektörü ile ilgili en önemli veriler ve büyüme için de çok önemli iki gösterge. Piyasa her ikisinde de önceki çeyreğe göre iyileşme bekliyor.

4.30, Avustralya perakende satışlar (beklenti %0.4), inşaat izinleri (beklenti %-1.4). Avustralya doları için çok önemli iki veri.

10.00, Türkiye enflasyon verileri. Tüketici enflasyonun yıllık bazda %10.13’den %10.80’e yükselmesi, aylık bazda ise %0.60 olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Üretici enflasyonun ise yıllık bazda %15.20, aylık bazda %0.20 artması bekleniyor.

10.15 – 11.30, Avrupa ülkelerinden imalat PMI verileri yayınlanacak. Kronolojik olarak İspanya imalat PMI için beklenti 54.6, İtalya için 55.2, Fransa için 53.4, Almanya için 58.3, Euro Bölgesi için 56.3, İngiltere için 55.1. Özellikle İngiltere verisi pound paritelerine hareket getirebilir.

17.00, ABD ISM imalat PMI, beklenti 57.2. Sabah saatlerinde Avrupa’dan sonra öğleden sonra ABD’den imalat PMI açıklanıyor. Dolar için çok önemli bir veri olduğunu hep söylüyoruz. Hele bir de beklentiden +/- 2 puan farklı gelirse tüm paritelerde keskin dalgalanmalara yol açabilir.

Salı

7.30, Avustralya Merkez Bankası RBA para politikası kararları. Piyasalar RBA’nın politika faizini %1.50 oranında sabit bırakmasını bekliyor. Biz de değişiklik beklemiyoruz. Karar metnindeki ekonomik değerlendirmeler ve ileriye dönük faiz yönlendirmesi takip edilecek.

11.30, İngiltere inşaat PMI, beklenti 52.5. Beklenti önceki ayın verisiyle aynı. Yani piyasalar inşaat PMI verisinde herhangi bir değişiklik beklemiyor. Pound için günün en önemli verisi.

12.15, Avustralya Merkez Bankası RBA Başkanı Lowe konuşması. Para politikası kararları için söylediklerimiz Lowe konuşması için de geçerli. Ekonomik değerlendirmeleri ve ileriye dönük faiz artışı veya indirimi ile ilgili yorumları Avustralya Doları (AUD) paritelerine hareket getirebilir.

15.30, ABD ticaret dengesi, beklenti -46.0 milyar. Önceki aya göre Şubat ayında daha düşük bir ticaret açığı bekliyor piyasalar. Son zamanlarda paritelere çok fazla hareket getirdiğini görmedik ama büyüme için önemli bir veri ve kesinlikle takip edilmeli. Aynı anda Kanada’dan da ticaret dengesi açıklanacak ve beklenti 0.7 milyar şeklinde.

Çarşamba

10.15 – 11.30, Avrupa’dan bu sefer hizmetler PMI verileri açıklanacak. İspanya için beklenti 57.2, İtalya için 54.3, Fransa için 58.5, Almanya için 55.6, Euro Bölgesi için 56.5 ve İngiltere için 53.5. Yine İngiltere verisine vurgu yapmak istiyoruz. Hizmetler sektörü İngiltere ekonomisinin neredeyse yüzde seksenini oluşturuyor. Bu nedenle de beklentiden farklı bir PMI verisi daha önceleri de olduğu gibi pound paritelerine hareket getirecektir.

15.15, ABD ADP özel sektör istihdam değişimi, beklenti 191 bin. Cuma günü açıklanacak olan resmi tarım dışı istihdam değişimi için kritik bir öncü gösterge. Geçtiğimiz aya göre daha düşük bir beklenti var. Tüm dolar paritelerine hareket getireceğini söylememize gerek yok herhalde.

17.00, ABD ISM hizmetler PMI, beklenti 57.1. Birinci çeyrek büyüme ilgili önemli bir gösterge ve piyasalar önceki aya göre hafif bir düşüş beklentisinde.

21.00, FOMC tutanakları. Üç hafta önce FOMC’nin 25 baz puan faiz artırdığı toplantının tutanakları. Tutanaklar toplantıda geçen görüşmelerin ve tartışmaların kayıtları olması sebebiyle karar metnine göre çok daha fazla ışık tutucu bir doküman. Fakat o tarihten bu tarihe neredeyse bütün FOMC üyeleri bir kaç kere konuştukları için tutanaklardan piyasanın bilmediği yeni bir bilgi çıkma ihtimali düşük gibi görünüyor.

Perşembe

4.45, Çin Caixin hizmetler PMI, beklenti 53.2. Geçtiğimiz hafta açıklanan resmi hizmetler PMI önceki aya göre bir miktar artışa işaret ediyordu. Daha küçük ve özel şirketleri içeren Caixin hizmetler PMI verisinin de iyileşmesi bekleniyor.

9.00, Almanya fabrika siparişleri, beklenti %3.5. Önceki ay %7.4 gerileyen fabrika siparişlerinde Şubat ayında artış bekleniyor. Avrupa seansına başlarken yön verebilecek önemde bir veri.

14.30, ECB toplantı tutanakları. Tıpkı FOMC tutanaklarında olduğu gibi önceki ECB para politikası kurulu toplantısının detaylarını öğreneceğiz bu raporla. Özellikle enflasyon, tapering ve faizler ile ilgili yorumlar tüm euro paritelerine hareket getirebilir.

15.30, ABD işsizlik başvuruları, beklenti 251 bin. Her hafta klasikleşmiş bir veri. Sonraki gün tarım dışı istihdam değişimi gibi çok önemli bir istihdam verisi açıklanacağı için piyasalar fazla tepki vermeyebilir.

Cuma

11.30, İngiltere imalat üretimi (beklenti %0.3), sanayi üretimi (beklenti %0.1), inşaat üretimi (beklenti %0.1), ticaret dengesi (beklenti -10.9 milyar). Pound pariteleri için çok önemli bir an. Özellikle de imalat üretimi verisine dikkat etmek gerekiyor.

15.30, işte haftanın en önemli dakikası. ABD Mart ayı istihdam raporu yayınlanıyor. Şubat ayında 235 bin artan tarım dışı istihdamın Mart ayında 176 bin artması bekleniyor. Diğer yandan işsizlik oranının %4.7 seviyesinde sabit kalması beklenirken ortalama saatlik kazançların %0.2 artacağı öngörülüyor piyasalar tarafından. Üç veri de çok önemli ve her zaman olduğu gibi tüm USD paritelerinde büyük dalgalanmalara hazır olun. Özellikle maaşlarda artış hızıyla beklentilerden daha güçlü bir rapor Haziran ayı Fed faiz artışı ihtimalini daha artırabilir.

Aynı anda Kanada’dan da istihdam raporu yayınlanacak. İşsizlik oranının %6.6’dan %6.7’ye yükselmesi bekleniyorken istihdamda 5.7 binlik artış yaşanacak piyasaların beklentisine göre.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.