Çin’e Rağmen Dengeli Başlangıç

Hafta sonu Çin’den gelen zayıf veriler sonrası Asya borsaları yeni haftaya dengeli bir başlangıç yaptı. Çin endeksleri %0.10 – %0.30 arası alıcılıyken Japonya Nikkei %0.17, Avustralya ASX %0.50 artıda. Diğer yandan Güney Kore KOSPI yatay bir gün geçiriyor.

Cumartesi günü açıklanan verilere göre Çin’de Nisan ayında sanayi üretimi %6.0, perakende satışlar %10.1, sabit yatırımlar ise %10.5 büyüdü. Üç rakam da beklenti altı ve Çin ekonomisinin ikinci çeyreğe çok da sağlam bir giriş yapmadığını gösteriyor. Kötümser veriler nedeniyle Asya borsalarının haftaya düşüşle başlayacağı endişesi vardı fakat şu anda dengeli bir tablo görüyoruz.

Çin’den gelen verilere en hassas pariteler AUDUSD ve NZDUSD piyasa açılışında satış yedikten sonra gecenin ilerleyen saatlerinde verdiklerinden fazlasını geri almış durumdalar. Açılış sonrası 0.7440 ile son 10 haftanın en düşük seviyelerine gerileyen AUDUSD toparlanmayı bildi ve 0.7290’lara kadar tırmandı. NZDUSD’de de daha sınırlı olmakla birlikte açılıştaki düşüş sonrası benzer bir toparlanma var.

Her iki parite şu anda baskıyı yenmiş olabilir fakat hem Avustralya Merkez Bankası RBA hem de Yeni Zelanda Merkez Bankası RBNZ’nin önümüzdeki aylarda faiz indirme ihtimali nedeniyle yükselişlerin sınırlı olmasını ve her iki paritede de önümüzdeki haftalarda kademeli olarak geri çekilmenin devam etmesini bekliyoruz.

AUDUSD için 0.7380, NZDUSD için 0.6890 daha önceleri güçlü destek olarak çalışırken şimdi güçlü bir direnç olarak çalışacak ve bu seviyelere doğru yükselişlerin satış fırsatı sunacağı görüşündeyiz. Aşağıda ise AUDUSD için 0.7240, NZDUSD için ise 0.6340 en yakın destekler ve bu seviyelerin tam anlamıyla kırılmasıyla düşüş hareketinin kademeli olarak 200-300 pips daha devam etmesini bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.