Çin’den Hayal Kırıklığı Yaratan Veri – 8 Kasım 2016

Çin Ekim Ayı Ticaret Fazlası 49.1 Milyar Dolar Oldu

Asya seansında Çin’den Ekim ayı ticaret dengesi raporu yayınlandı. Rapora göre ticaret dengesi yuan bazında 325 milyar ile 366 milyar beklentinin altında kalırken dolar bazında da 49.1 milyar ile 51.9 milyarlık beklenti ıskalandı.

Dolar bazında ihracat %7.3 gerilerken ithalat %1.4 gerilemiş. Her iki rakam da beklentiden kötü. Yuan bazında ise ithalat %3.2 gerilerken ithalat %3.2 artmış fakat yine her iki rakam beklenti altı. Çin ticaret dengesi hem Çin ekonomisi hem de global ekonominin sağlığı açısından önemli bir gösterge ve rakamlar şimdilik çok heyecanlandırmıyor ve hatta ihracat tarafındaki zayıflama global talep açısından endişe verici diyebiliriz.

Çin ticaret dengesinden bahsettikten sonra piyasaların asıl gündem maddesi olan ABD seçimlerine dönelim. Seçmenlerin sandıklara gidip yeni başkan için oy vermeye başlamasına saatler kaldı. ABD’nin doğu yakası ile batı yakası arasında üç saat zaman farkı var ve ilk olarak doğu yakasındaki sandıklar kapanarak sayımlara başlanacak.

Bu da bizim saatimizle gece 3.00’e karşılık geliyor. Yani sayımlar en erken saat 3.00’de başlayacak ve bir kaç saat sürecek. İç bölgelerdeki ve batı yakasındaki eyaletlerde sandıkların daha geç kapanacağını dolayısıyla da sayımların daha geç başlayacağını ve sonuçların daha geç netleşeceğini belirtelim.

Gün içerisinde hangi eyaletlere dikkat edilmesi gerektiği ve bu eyaletlerde sayımın ne zaman başlayacağı ile birlikte farklı seçim senaryolarına göre piyasa tepkisini inceleyeceğimiz detaylı raporumuzu sizlerle paylaşacağız.

ABD seçimleri öncesi son Asya seansında endekslerde sınırlı hareketler görüyoruz. Japonya Nikkei endeksi yatay kapanırken Çin endekslerinde ortalama %0.40, Avustralya ASX endeksinde %0.13, Güney Kore KOSPI endeksinde %0.29, Hong Kong HSI endeksinde ise %0.34 yükseliş var. Yani şu an borsalardaki fiyatlama Clinton galibiyetine paralel gibi görünüyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.