Çin’de Enflasyon Geriledi – 09 Eylül 2016

Çin'de Tüketici Enflasyonunda Kötüleşme, Üretici Enflasyonunda İyileşme Yaşandı

Haftanın son Asya seansında bir iki istisna dışında genel görünüm negatif. Çin endeksleri %0.30 düşüş yaşarken Güney Kore KOSPI endeksinde %1.25, Avustralya ASX endeksinde %0.86 kayıp var. Diğer yandan Japonya Nikkei endeksi yatay bir gün geçirirken Hong Kong HSI %1.24 artıda.

Çin’den Ağustos ayı enflasyon raporu yayınlandı. Temmuz’da %1.8 artan TÜFE Ağustos’ta %1.3 arttı. Piyasalar %1.7 artış bekliyordu. ÜFE ise Temmuz’da %1.7 gerilerken Ağustos ayında %0.8 geriledi. Piyasalar %0.9 gerileme bekliyordu.

Enflasyon (TÜFE) beklenti altı ve dört aydır üst üste düşüyor. Ayrıca son on ayın da en düşük seviyelerinde. Çin Ulusal İstatistik Bürosu enflasyondaki düşüşün sebebi olarak gıda fiyatlarındaki geri çekilmeyi gösteriyor. Öte yandan üretici enflasyonundaki (ÜFE) iyileşme devam ediyor. %-0.8 son dört yılın en yüksek rakamı.

Teorik olarak üretici enflasyonundaki (ÜFE) iyileşmenin ileride tüketici enflasyonuna (TÜFE) da yansıması beklenir. Yani şimdilik düşük enflasyon büyük bir endişe yaratmadı ve Çin Merkez Bankası PBoC’nin daha fazla parasal gevşemeye gitme yolunda önünü açtı diyebiliriz. En son Mart ayında munzam karşılık indiren PBoC’den bu sene sonuna kadar bir indirim daha bekleniyor.

Gün içerisinde piyasalar Boston Fed Başkanı Rosengren’den gelen açıklamaları ve Kanada istihdam verilerini bekliyor olacak. Rosengren 14.45’de Boston’da ekonomik tahminler konulu bir konuşma yapacak ve Kanada işsizlik oranı ile istihdam değişimi verileri 15.30’da yayınlanacak. Ayrıca saat 11.30’da İngiltere’den de ticaret dengesi raporu geliyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.