Çin Ticaret Dengesi Piyasayı Nasıl Etkiler? – 13 Ekim 2016

Çin Ticaret Dengesi Beklenti Altı Kaldı

Çin Eylül ayı dış ticaret raporunu yayınladı. Dolar bazında ticaret dengesi 41.99 milyar olarak 53.0 milyarlık beklentinin çok altında gerçekleşirken yuan bazında da 278.4 milyar ile beklentinin 90 milyar ıskalandığını görüyoruz.

İhracat piyasalar %3.3 düşüş beklerken %10 düşüş yaşamış. Global talep ve ekonomik görünüm açısından çok olumsuz bir rakam. İthalatta ise piyasalar hafif bir artış öngörürken %1.9 gerileme görüyoruz. Bu da Çin iç talebi için negatif bir gösterge.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi ve imalat merkezi Çin’den gelen beklenti altı dış ticaret rakamları risk iştahını da azalttı. Borsalarda gerileme yaşanırken Altın ve yen gibi güvenli limanlara alış geldi. Piyasalarda panik ve tedirginlik anlarında yatırımcıların güvenli liman olarak sığındığı Altın 1260 üzerine kadar tırmanırken USDJPY 103.50’lere geriledi.

Altın için yukarıda kritik seviye 1265 seviyesi. Bu direncin aşılması ile birlikte toparlanma 1280’lere kadar sürebilir. Diğer yandan doların tekrar değer kazanmasıyla birlikte Altının 1250 desteğini tam anlamıyla kırması ilk aşamada 1240 bölgesine sonra da 1220 seviyelerine doğru bir düşüşü tetikleyebilir.

Çin’den gelen zayıf ticaret dengesinin de etkisiyle Asya borsalarında satıcılı bir hava vardı. En büyük düşüş %1.33 ile Hong Kong HSI endeksinde. Onu %2.00 üzerinde düşen Tayland SET endeksi takip ederken Avustralya ASX endeksinde %0.71, Güney Kore KOSPI endeksinde %0.59, Japonya Nikkei endeksinde ise %0.36 kayıp var. Piyasalar bugün ABD’den öğleden sonra gelecek olan haftalık işsizlik başvuruları ile ham petrol envanterleri gibi verileri takip ediyor olacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.