BoJ Başkanı Kuroda Neler Söyledi? – 26 Aralık 2016

Japonya Merkez Bankası Başkanı'nından Açıklamalar

Avustralya ve Yeni Zelanda piyasalarının Noel nedeniyle kapalı olduğu gecede Asya borsaları yeni haftaya karışık bir başlangıç yaptı. Japonya Nikkei endeksi %0.16 kayıp yaşarken Güney Kore KOSPI endeksi yatay bir seyir izledi. Diğer yandan Çin endeksleri ortalama %0.50 artıda.

Ekonomik takvimde çok önemli bir gelişme yok fakat Japonya Merkez Bankası Başkanı Kuroda’nın yaptığı konuşma verisiz gecede dikkat çekti. Kuroda gelişmekte olan ülkelerde iç talebin iyileşmeye başlamasıyla Japonya’da ihracat ve üretimin arttığını belirtti.

Japonya’nın %2 hedefine henüz ulaşamadığını fakat artık deflasyonda olmadığını dile getiren Kuroda tahvil faizleri bir çok ülkede yükselse de 10 yıllık Japonya devlet tahvili faizinin %0.00 civarında kaldığını ifade etti ve BoJ’un getiri eğrisi hedefi politikasının istenen sonuçları verdiğini ekledi.

Deflasyonla mücadele için yaklaşık üç sene önce devasa bir varlık alım programı başlatan BoJ, Eylül ayında getiri eğrisi hedefine geçiş yapmıştı. Buna göre BoJ, 10 yıllık devlet tahvili faizinin %0.0 seviyesinde sabitleyecek bir para politikası izliyor artık. Fakat Japonya’nın deflasyondan kurtulduğunu söylemek henüz zor. BoJ’un hedeflediği ulusal çekirdek TÜFE Kasım ayında %-0.4 seviyesinde, yani negatif bölgedeydi. Yani enflasyon hala %2.00 hedefin çok çok uzağında.

Aralık ayı enflasyon verileri bu gece açıklanıyor ve piyasalar %-0.4’den %-0.3’e hafif bir geri çekilme bekliyor. Enflasyon verilerinin yanında Japonya’dan hane halkı harcamaları, işsizlik oranı ve konut başlangıçları gibi önemli veriler de yayınlanacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.