Avustralya’dan Kıskandıran Büyüme Rakamı

Avustralya ekonomisi birinci çeyrekte %1.1 ile yukarı revize edilen beklentilerden de daha hızlı büyüdü. Dün yayınlanan birinci çeyreğe ait cari denge raporu sonrası piyasadaki genel büyüme beklentisi %0.6’dan %0.8’e yükselmişti.

Avustralya İstatistik Bürosu (ABS) güçlü büyüme performansını ihracata bağlarken hizmetler sektörünün de büyümeye önemli katkı sağladığını belirtti. Hizmetler sektörü henüz madencilik sektöründeki gerilemeyi tamamen dengeleyebilmiş değil fakat hizmetler sektörünün güçlenmesi ekonomideki dönüşüm açısından pozitif bir gelişme.

Dün gece cari denge ve inşaat onayları verileriyle güç bulan AUDUSD bu gece de büyüme verisiyle yukarıları zorladı. 0.73 seviyelerine kadar tırmanan AUDUSD son on günün zirvesini tazeledi fakat Avrupa seansı başında 0.7250’lere kadar gerilemiş durumda.

RBA yeni bir faiz indirimi için acele etmeyecektir fakat enflasyonun düşük kalmaya devam etmesi nedeniyle faiz indirimi kartını masada tutmayı sürdürecek bizce. Bu nedenle de AUDUSD’deki yukarı yönlü hareketi düzeltme olarak görüyoruz ve 0.73 – 0.7290 veya 0.74 – 0.7390 bölgesinden satıcıların devreye girmesini bekliyoruz.

Çin’den Mayıs ayı PMI verileri açıklandı. Resmi imalat PMI 50.1, Caixin imalat PMI ise 49.2 ile beklentide gelirken önceki aya göre çok dikkat çeken bir değişiklik yok. Hizmetler PMI ise 53.5’den 53.1’e gerilemiş.

Piyasalardaki ‘Çin’de dengelenme var’ algısını değiştirmeyecek bu veriler fakat aynı zamanda ekonominin destek programlarına ihtiyacı olduğu gerçeğini de değiştirmeyecek.

Asya borsalarındaki genel görünüm bugün kırmızı. Çin endekslerinde %0.10 – %0.50 arası kayıp varken Japonya Nikkei endeksinde %1.5 üzeri, Avustralya ASX endeksinde ise %1 üzeri düşüş var.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.