Avustralya’da İşsizlik Oranı Geriledi

Avustralya İstihdam Verileri İlk Göründüğü Kadar Parlak Değil

Avustralya İstatistik Ofisi (ABS) tarafından yayınlanan istihdam verilerine göre Temmuz ayında işsizlik oranı %5.8’den %5.7’ye gerilerken istihdamda 26.2 binlik artış yaşandı. İş gücüne katılım oranı da %64.9 seviyesinde sabit kaldı. Piyasalar işsizlik oranının %5.8 seviyesinde sabit kalmasını, istihdamda ise 11.0 binlik bir artış bekliyordu.

Sadece bu iki rakama bakarak beklentilerden çok daha iyi bir istihdam raporu olduğu söylenebilir fakat detaylara girdiğimizde aslında ilk göründüğü kadar parlak bir rapor olmadığını görüyoruz. İstihdamdaki artışın tamamı yarı zamanlı işlerden gelmiş. Temmuz ayında tam zamanlı istihdamda 45.4 binlik bir gerileme yaşanırken yarı zamanlı istihdam 71.6 bin artmış.

RBA’nın asıl sorunu enflasyonla olduğu için istihdamdaki iyileşme yeni faiz indirimi beklentilerini pek fazla etkilemedi. Bu sene iki kere 25 baz puan indiren RBA’dan en az bir faiz indirimi daha bekleniyor önümüzdeki aylarda.

Dolar üzerindeki baskı ve piyasalar tarafından olumlu karşılanan istihdam raporu sonrası AUDUSD yukarıları zorluyor ve Avrupa seansı başlarken 0.77 üzerinde. Kısa vadede 0.7750 önemli direnç olarak ön plana çıkıyor. Diğer yandan uzun vadede 0.80 – 0.78 bandı kalın direnci olarak dikkatimizi çekiyor. Destek olarak ise kısa vadede 0.7680 ve 0.7640 seviyeleri, uzun vadede ise 0.7550 – 0.7500 bölgesi var.

Asya borsalarında karışık bir görünüm var. Japonya Nikkei endeksinde %1.5’den fazla kayıp yaşanırken Çin endekslerinde %0.20 civarında, Avustralya ASX endeksinde ise %0.50 düşüş görüyoruz. Diğer yandan Hong Kong HSI endeksi %1.0’e yakın, Güney Kore KOSPI endeksi de %0.57 primli.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.