Asya’da Olumlu Hava Devam Ediyor

Piyasalar Brexit şokunun etkilerini üzerinde atmaya çalışmaya devam ediyor. Asya borsalarında Çin endeksleri dışında genel hava pozitif. Çin endekslerinde çok hafif bir kayıp görüyoruz. Diğer yandan Güney Kore KOSPI %0.72, Hong Kong HSI %1.62, Avustralya ASX %1.77 ve Japonya Nikkei %0.06 artıda.

Ekonomik takvimde Yeni Zelanda, Avustralya ve Japonya’dan veriler var. Yeni Zelanda’da iş dünyası güven endeksi 11.3’den 20.2’ye yükselirken Japonya öncü sanayi üretimi %2.3 geriledi. Diğer yandan Avustralya özel sektör kredileri %0.4 ile beklenti altı kalırken sabah saatlerinde açıklanan Almanya perakende satışlar ise %0.9 ile beklentiden daha iyi geldi.

Verilerden çok Birleşik Krallık halkının verdiği Brexit kararı yön veriyor piyasalara son zamanlarda. Halk ‘AB’den Ayrılalım’ dedi ve sürecin Eylül ayında Muhafazakarlar partisinin yeni liderini belirlemesinin ardından başlaması bekleniyor.

Cuma ve Pazartesi gelen düşünün ardından GBPUSD’de üzerindeki baskıyı atmaya çabalıyor. Dün 1.35 üzerine tırmanan paritede bugün için 1.3360 bölgesi destek, diğer yandan 1.3470 gün için direnç. Asya seansındaki pozitif havanın Avrupa borsalarında da sürmesi durumunda yeniden 1.35 üzerine doğru bir hamle gelebilir. 1.3360 desteğinin kırılması durumunda ise düşüş 1.3290’lara kadar devam edebilir.

 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.