Asya Seansında Veri Bombardımanı – 16 Mart 2017

Çin Merkez Bankası Faiz Artırdı

Gece Asya seansında veri bombardımanı vardı ama verilerden önce Çin Merkez Bankası PBoC’nin faiz artırımlarından bahsedelim. PBoC Fed’in ardından 7,14 ve 28 günlük ters repo faizlerini 10’ar baz puan artırırken sıkılaştırma adımlarına yenilerini ekledi.

Avustralya’dan ise istihdam raporunu takip ettik. İstihdam değişimi -6.4 bin ile beklentilerden kötü gelirken işsizlik oranı da %5.9’a yükselerek hayal kırıklığı yarattı ve son 13 ayın en yüksek seviyelerine çıktı. Detaylara baktığımızda tam zamanlı istihdam değişiminin 27.1 bin arttığını, bunun yanında yarı zamanlı istihdam değişiminin 33.5 bin azaldığını görüyoruz. İş gücüne katılım oranı da %64.6’da sabit kalmış.

Gelen veriler nette AUD için negatif olarak da görünse Fed sonrası dolardaki zayıflığın etkisiyle AUDUSD‘de aşağı yönlü hareketliliğin sınırlı kaldığını görüyoruz. Yükselişlerin yeniden hız kazanmasıyla 0.7760-0.6680 bölgeleri direnç olarak çalışabilir.

Yeni Zelanda ise dördüncü çeyrekte çeyreklik bazda %0.4 ile beklentilerin altında büyürken yıllık bazda da %2.7 yine %3.2 olan beklentilerin altında bir büyüme performansı sergiledi. Yeni Zelanda’dan da iç açıcı veriler geldiğini söylemek zor ancak NZDUSD de gelen verilere çok büyük bir tepki vermedi. Yukarıda 0.7050 bölgesi direnç, aşağıda ise 0.6920’ler destek olarak çalışabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.