Asya Seansında Günü Etkileyecek Neler Yaşandı? – 20 Nisan 2017

Fed Bej Kitap ve Yeni Zelanda Verileri

 

Asya piyasaları günü genel olarak hafif yükselişlerle geride bıraktı diyebiliriz. Hong Kong Hang Seng & Avustralya ASX %0.30 ve Güney Kore KOSPI endeksi %0.50’ye yakın yükselişlerle günü tamamlarken Çin endeksleri ve Japonya Nikkei’de görünüm yatay.

Dün akşam saatlerinde yayınlanan ve 12 Fed bölgesinin ekonomiye ilişkin görüşlerini içeren Fed Bej kitaba göre ekonominin mütevazı-ılımlı şekilde büyümeye devam ettiğine vurgu yapılmış. İmalat sektörünün de aynı şekilde büyüdüğü belirtilirken maaşlarda iyileşme yaşandığının altı çizilmiş. Genel olarak dolar için pozitif yorumlar görsek de çoğu zaman olduğu gibi Bej kitabın piyasalarda pek de büyük bir etkisi olmadı.

Gecenin tek öne çıkan verisi ise Yeni Zelanda’dan geldi. Birinci çeyrekte TÜFE %1.0 ile %0.8’lik beklentilerin üzerinde artış gösterince NZDUSD’de yaklaşık 50 pipslik sert bir yükselişe sebep oldu. Zayıf doların etkisiyle paritede toparlanmaların sürmesi halinde 50 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 0.7050 ve buranın üzerinde 0.7100 seviyesinin direnç olarak çalışmasını bekliyoruz.

Aynı zamanda 8 Haziran’da erken seçime gidecek olan İngiltere tarafından da ilk anketler gelmeye başladı. YouGov’un düzenlediği ankete göre seçimlerde Muhafazakar Parti %48, İşçi Partisi %24 ve Liberal Demokrat Parti de %12 oranında oy alıyor. Yani şimdilik Başbakan May için olumsuz bir durum yok ancak seçim tarihi yaklaştıkça anketleri takip etmeye devam edeceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.