Asya Seansı Raporu – 30.08.2016

Asya Seansında Neler Yaşandı?

Asya seansında Japonya ve Avustralya’dan önemli veriler açıklandı. Verilerin detaylarına göz atmadan borsalar günü nasıl tamamlamış bir göz atalım. Japonya Nikkei 225 endeksi günü hafif ekside %-0.07 tamamlarken, Avustralya ASX 200 endeksi %0.17 ile günü primli tamamladı. Güney Kore KOSPI endeksi ise günü %0.36 ile yeşil alanda kapamayı bildi.

Asya seansında Japonya’dan önemli veriler açıklandı. Hane halkı harcamaları %0.5 ile beklentileri karşılamadı. Piyasanın beklentisi %-1.3 açıklanması yönündeydi. İşsizlik oranı %3.0 ile beklentiden geldi. Piyasalar işsizlik oranında %3.1’lik bir artış yaşanmasını bekliyordu. Gelene veriler iyileşme yaşanması USD için son derece pozitif oldu. Gelen veriler sonrasında USDJPY’de 101.80 bölgesi altına geri çekilme yaşandı fakat bu bölgelerden alıcıların devreye girmesiyle USDJPY yeniden kendini 102.00 üzerine atmasını bildi. Yukarıda 102.70 bölgesi son derece önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor. Bu bölge üzerinden geçen 50 günlük hareketli ortalama seviyesi geçmesi nedeniyle yükselişler bu seviyeden sert bir tepki alabilir.

Avustralya tarafından ise Konut onayları verisi açıklandı. Piyasa verinin %0.0 gelmesini bekliyordu. Veri %11.3 ile beklentileri fazlasıyla karşıladı. Gelen veride iyileşme yaşanması AUD için pozitif fakat verinin AUDUSD üzerinde pek de bir etkisi olmadı. AUDUSD’de 0.75 bölgesi kalın destek olarak karşımıza çıkıyor. Bu bölge üzerinden 100 günlük hareketli ortalama seviyesinin geçmesi de burayı önemli bir destek haline getiriyor. Geri çekilme buradan sert bir tepki alabilir.

Bugün ekonomik takvimde ABD’den gelecek olan CB tüketici güveni endeksi öne çıkıyor. Piyasaların beklentisi 97.2. Önceki rakama ise 97.3. Beklentide gelecek olan verinin pariteler üzerindeki etkisinin sınırlı olmasını bekliyoruz. Yarından itibaren ekonomik takvim iyice ısınmaya başlayacak. Cuma günü ise ABD’den gelecek olan istihdam raporu ile dananın kuyruğu iyice kopacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.