Asya Seansı Olaysız Geçti – 02.09.2016

Asya Borsaları ve Kurlar Sakin Bir Seans Geçirdi

ABD Ağustos ayı istihdam verilerini beklemede olan piyasalar Asya seansını göreli sakin geçirdi dersek yanlış olmaz. Asya’nın büyük borsalarında hareketler genel olarak %0.50 altında. %0.80 kayıp yaşayan Avustralya ASX endeksi bu genellemenin dışında kalırken Çin endeksleri ortalamada %0.20, Güney Kore KOSPI %0.28, Hong Kong HSI endeksi %0.43 yükseldi. Japonya Nikkei endeksi ise yatay.

Kurlarda da önemli bir oynama yok. Dolar endeksi 10 puanlık dar bir bantta seyrederken EURUSD, GBPUSD, USDJPY, AUDUSD gibi pariteler yataydı. Altın ise 1315 – 1312 gibi 3 dolarlık çok dar bir alanda geçirdi Asya seansını.

Japonya’dan ikincil derecede önemli veriler açıklandı. Parasal taban yıllık bazda %24.2 ile beklentiden daha hızlı büyürken tüketici güven endeksi 42.0 ile beklentiden daha iyi geldi. Fed kararlarından bir gün önce 20 Eylül’de Japonya Merkez Bankası BoJ para politikası kararlarını açıklıyor. 19 Ağustos’taki son toplantıda faiz indirimi veya ek varlık alımı kararı bekleyen piyasaları hayal kırıklığına uğratan BoJ’dan bu toplantıda da yine yeni gevşeme beklentileri var.

Dün açıklanan zayıf ISM imalat PMI verisi sonrası dolar üzerinde oluşan baskının devam edip etmeyeceğine bu öğleden sonra açıklanacak olan istihdam raporu karar verecek. Piyasalar 180 bin civarında bir tarım dışı istihdam değişimi, %4.8 işsizlik oranı ve ortalama saatlik maaşlarda aylık bazda %0.2 artış bekliyor.

Bütünüyle beklentiden güçlü bir istihdam raporu doların yönünü tekrar yukarı çevirerek dolar endeksinde Yellen sonrası yaşanan rallinin devamını getirebilir ve kademeli olarak 97.00 seviyelerine doğru bir hamleye tanıklık edebiliriz. ABD istihdam raporu beklentileriyle ilgili kapsamlı raporumuzu biraz sonra sizlerle paylaşacağız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.