Poloz Sağ Gösterdi Sol Vurdu! – 25 Ekim 2016

Petrol Fiyatları Yeniden 50 Dolar Seviyesi Üzerinde

Geçtiğimiz hafta Kanada’dan gelen TÜFE ve perakende verileri CAD alıcıları için büyük bir hayal kırıklığı yaratmıştı. Verilerin beklentileri karşılayamaması nedeniyle USDCAD’de sert bir yükselişin yaşandığına şahit olmuştuk. Dün Kanada Merkez Bankası başkanı parlamentoda yaptığı açıklamada gevşeme hamlelerinin düşük faizler üzerinde baskı oluşturduğuna ve bunun için en iyi planın 18 ay beklemek olduğunu ifade etti. Bu açıklamadan sonra USDCAD’de 1.33 seviyesi altına geri çekilme yaşandı fakat Poloz bu açıklamasının para politikası ile ilgili olmadığını söyleyince USDCAD’de yeniden alıcıların devreye girdiğini gördük. USDCAD’de yükselişin momentum kazanması için 1.3380 seviyesinin alınması gerekiyor.

Dün Petrol fiyatlarında sert bir geri çekilme yaşandığını görmüştük. Irak’ın planlanan üretim kısıntılarından muaf tutulması gerektiğini kaydetmesinin ardından, OPEC genel sekreterinin bu sorunu gidermek için görüşmelerde bulunmak üzere bugün Bağdat’ı ziyaret etmeye hazırlanması ile birlikte ham petrol yeniden varil başına 50.50 dolar civarına yükseldi. Ham petrolde 51.20 dolar seviyesinin alınmasıyla yukarı iştahı yeniden artabilir.

Asya borsalarının gün sonu kapanışına baktığımızda Güney Kore KOSPI endeksinin günü %0.52’ile eksi alanda kapattı. Avustralya ASX 200 endeksi ise günü %0.63 ile primli kapatırken, Japonya Nikkei 225 endeksi de günü %0.77 ile yeşil alanda kapattı. Bugün ABD’den CB tüketici güveni endeksi verisini takip edeceğiz. Sonrasında ise ECB başkanı Draghi ve BoE başkanı Carney’nin açıklamalarını bekleyeceğiz. Para politikası hakkında gelecek olan açıklamalar EUR ve GBP bacaklı paritelere harekete getirebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.