Çin Denge Buluyor

Çin’den dengelenme sinyalleri gelmeye devam ediyor. PMI verilerindeki iyileşmeye ek olarak Mart ayı ticaret dengesinde de dünyanın en büyük ikinci (bazı hesaplamalara göre artık birinci) en büyük ekonomisinde yetkililerin attığı destekleyici adımların meyvesini vermeye başladığına dair emareler var.

Ticaret dengesi 194.6 milyar yuan ile beklentinin hafif altında kaldı fakat detaylarda piyasayı heyecanladıran gelişmeler var. Şubat ayında %20.6 gerileyen ihracat Mart ayında %18.7 ile %15’lik beklentiden daha fazla arttı. İthalat tarafında da hala düşüş olsa da iyileşme var. Şubat ayında %8.0 gerileyen ithalat piyasa %5 civarında bir gerileme beklerken Mart ayında sadece %1.7 gerilemiş.

İthalat Çin tüketici görünümü ihracat ise global talep görünümü konusunda piyasalara fikir veren iki önemli gösterge ve her ikisinde de beklentiden daha fazla toparlanma var. İhracattaki toparlanmada Çin gümrük idaresi sözcüsünün de dikkat çektiği gibi baz etkisi ile Şubat ayında Çin Yeni Yılı nedeniyle bir hafta kapalı olan fabrikaların biriken siparişlerinin Mart ayına taşması önemli rol oynuyor. Fakat hükümet ve PBoC’nin destekleyici politikalarının da etkisi olduğunu söylemeliyiz.

PMI verileri için belirttiğimiz gibi dengelenmeden tam anlamıyla bahsedebilmek için bu iyileşmenin önümüzdeki bir kaç aya yayıldığını görmemiz gerek. Ama şu an pozitif sinyaller geldiğini de yadsıyamayız. Bugünkü ticaret dengesi sonrası şimdi dikkatler cuma günü açıklanacak olan birinci çeyrek büyüme rakamında. Piyasa beklentisi %6.7 ve beklentiden iyi bir veriyle birlikle iyileşme sinyallerine bir yenisi eklenmiş olacak.

Çin borsaları tabi ki pozitif ticaret dengesi raporunu sevdi. Şangay Bileşik ve Şenzen CSI300 endeksleri son üç ayın en yüksek seviyelerini gördüler. Her iki endeskte %1.5’e yakın prim var. Diğer Asya borsalarına baktığımızda da kırmızı bir endeks görmüyoruz. USDJPY’deki yükselişin de desteklemesiyle Japonya Nikkei %3’e yakın, Avustralya ASX %1.60, Güney Kore KOSPI %0.56 artıda kapandılar. Avrupa borsalarında da hakim renk yeşil.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.