Asya Seansında Neler Yaşandı? – 24 Ekim 2016

Japonya'dan Ticaret Dengesi Beklentileri Karşıladı!

Asya seansında Japonya’dan ticaret dengesi verisi ve flaş imalat PMI verisi açıklandı. Ticaret dengesi 0.35 trilyon beklenti üzeri gelirken, flaş imalat PMI verisi de 51.7 ile beklentide iyi geldi. Gelen her iki veride de iyileşme yaşanması JPY için pozitif oldu. Açıkcası gelen verinin USDJPY üzerinde etkisi sınırlı oldu. USDJPY’de destek olarak 103.50 ve 103 seviyeleri karşımıza çıkıyor. Yukarıda ise yükselişlerin devam etmesi için 104.50 seviyesinin alındığını görmemiz gerekiyor.

OPEC’in en büyük ikinci üreticisi, petrol piyasalarını istikrara kavuşturmak üzere gerçekleştirilmeye çalışılan üretim miktarını kısıtlamaya yönelik anlaşmaya engel koydu. Irak petrol bakanı yaptığı açıklamada Irak’ın üretim kısıtlamasından muaf tutulması gerektiğini ve ülkesinin IŞİD ile savaş halinde olduğunu ifade etti. Açıklamasının devamında ise OPEC politikasına ve OPEC birliğine dahil olduklarını fakat bu durun zararlarına olmaması gerektiğine dikkat çekti.

Haftanın ilk işlem gününde Asya seansında borsaların son durumuna bir göz atalım. Güney Kore KOSPI endeksi günü %0.73 ile yeşil alanda kapamayı bildi. Nikkei 225 günü hafif artıda kapatırken, ASX 200 endeksi de günü %0.40 ile kırmızı alandı kapadı. Bugün ekonomik takvime baktığımızda sabah saatlerinde Euro Bölgesi’nden flaş imalat ve hizmetler PMI verilerini takip edeceğiz. Öğleden sonra ise FOMC üyeleri Dudley ve Bullard’ın açıklamalarını takip edeceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.