Asya Seansında Neler Yaşandı? – 21 Ekim 2016

Kuroda ve May'den Açıklamalar Var!

Asya seansında BoJ başkanı Kuroda’dan açıklamalar geldi. Kuroda yaptığı açıklamada faizlerin ekonomi ve fiyatlar doğrultusunda değişkenlik gösterebileceğine ve enflasyondaki son durumun Eylül ayından beri değişiklik göstermediğine dikkat çekti. 80 trilyon yenlik varlık alım programının esneklik yarattığına fakat şuan için 80 trilyon yenlik hedefin düşürülmesini düşünmediğini belirtti. Gelen açıklamaların USDJPY’de pek de bir etkisi olmadı. USDJPY’de 104.50 ve 105.00 seviyeleri önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor. Düşüşlerde ise 103.00 seviyesinin önemli direnç olarak çalışmasını bekliyoruz.

İngiltere başbakanı May, ülkesinin AB’den resmen ayrılık sürecini başlatarak Lizbon Anlaşması’nın 50. maddesine gelecek yıl mart ayı bitmeden devreye sokulacağını belirtmişti. 50. maddenin yürürlüğe girmesinin ardından İngiltere’nin ABD’den resmen çıkmasının en az 2 yıl sürmesi öngörülüyor. Dün May yapığı açıklamada İngiltere’nin AB’den ayrıldığını fakat ayrılana kadar rollerini tam olarak oynayacaklarını belirtti. Açıklamasının devamında ise Ayrıldıktan sonra da güçlü ve güvenilir bir ortak olacaklarının altını çizdi. Önümüzdeki süreçte yaşanılacak olan gelişmeler doğrultusunda GBPUSD’de önemli hareketlenmelere yaşanmaya devam edecek.

Haftanın son işlem gününde Asya borsalarına baktığımızda Güney Kore KOSPI endeksinin günü kırmızı alanda tamamladığını görüyoruz. Japonya Nikkei 225 endeksi ve Avustralya ASX 200 endeksi de günü eksi tarafta tamamladı. Bugün ekonomik takvime baktığımızda Kanada’dan enflasyon rakamları açıklanacak. Enflasyon verileri CAD bacaklı paritelere önemli hareketler getirebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.