Asya Seansında Neler Yaşandı? – 19 Ekim 2016

Çin %6.7 Büyüyerek İstikrarını Bozmadı!

Asya seansına baktığımızda Çin’den önemli veri dizisinin açıklandığını söyleyebiliriz. Verilerin detaylarına baktığımızda Çin’de işlerin hiç de fena gitmediğini görüyoruz. PBoC’den gelen gevşeme hamlelerinin işe yaradığının altını çizmekte fayda var.

Çin sene başında büyüme hedefini %6.5 ile %7 arasında açıklamıştı. Çin 3.çeyrekte de %6.7 büyüyerek tarihinde ilk kez arka arkaya 3 çeyrek büyümesi aynı seviyede gerçekleşti. Eylül ayı verisi olan sanayi verisi ise %6.1 ile beklentilerin altında kaldı. Piyasanın beklentisi ise verinin %6.4 gelmesi yönündeydi. Sanayi üretimi tarafında yaşanılan gerileme AUDUSD ve NZDUSD’de satıcıları devreye soktu.

AUDUSD’de 0.77 seviyesi son derece önemli direnç seviyesi olarak karşımıza çıkıyor. Yükselişler bu seviyeden tepki alabilir. NZDUSD’de ise 0.7250 seviyesinin önemli direnç olarak çalışmasını bekliyoruz. Bugün Asya endekslerine baktığımızda günü primli kapadıkalarını söyleyebiliriz. Güney Kore KOSPI endeksi günü %0.02 ile hafif artıda tamamladı. NİKKEİ 225 ve ASX 200 endeksleri de günü yeşil alanda kapadılar.

Bugün ekonomik takvime baktığımızda İngiltere istihdam verileri ve Kanada Merkez Bankası kararları önce çıkan önemli gelişmeler. İngiltere istihdam verileri sonrasında GBPUSD’de önemli hareketlenmelerin yaşanmasını bekliyoruz. Geçtiğimiz toplantıda enflasyon tarafına atıf yapılması USDCAD’de toparlanmayı beraberinde getirmişti. Bugün BoC’den gelecek olan sürpriz bir karar CAD bacaklı paritelere büyük hareketler getirebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.