Asya Piyasaları Haftayı Nasıl Kapatıyor? – 02 Aralık 2016

Dolar Yükselmeye Devam Eder mi?

Asya borsalarında haftanın son gününde satıcılı bir hava var. Japonya Nikkei endeksi %0.47 kayıp yaşarken Avustralya ASX endeksi %1.02, Hong Kong HSI endeksi %1.27, Güney Kore KOSPI %0.66 ekside. Çin endekslerinde ise kayıp %1.0’e yakın.

Gecenin en önemli verisi Avustralya’dan. Avustralya perakende satışlar Ekim ayında %0.5 ile beklentiden daha fazla arttı. Avustralya Merkez Bankası bu sene içerisinde düşük enflasyon nedeniyle iki kere 25 baz puanlık faiz indirmişti ve şu an nötr bir para politikası duruşu sergiliyor.

Dördüncü çeyrekte enflasyon görünümünde bir kötüleşme yaşanmadığı sürece Avustralya Merkez Bankası RBA’nın yeni bir faiz indirimine gitmesi beklenmiyor. Hatta gecelik faiz swap piyasasındaki fiyatlamalar 2018 başında faiz artışına işaret ediyor.

AUDUSD gece açıklanan perakende satışlar verisinden çok fazla etkilenmedi ve Avrupa seansı başlarken güne başladığı seviyelere çok yakın. 0.7430 bölgesi gün içi direnç. Bu direncin kırılmasıyla birlikte tekrar 0.75 seviyelerine doğru bir atak gelebilir. Diğer yandan 0.7370 – 0.7360 bölgesi aşağıda önemli destek. Bu destek bölgesi geçilirse 0.73 seviyeleri tekrar test edilebilir.

Dolar endeksindeki harekete dikkat çekmek istiyoruz. ABD başkanlık seçimleri sonrası ralli son iki haftadır yerini konsolidasyona bırakmış durumda. Son iki haftadır 102.00 – 100.50 bölgesinde oluşan ve gevşemeyi ima eden omuz baz omuz formasyonu dikkatlerden kaçmıyor. Formasyon 100.50 bölgesinin kırılmasıyla birlikte dolar endeksinde 150 puanlık bir gevşemeyi ima ediyor. Formasyonun kaderi bugün açıklanacak olan ABD istihdam raporunun elinde.

Beklentiden çok daha güçlü bir istihdam raporu ile formasyon çöpe gidebilir. Beklentiden kötü rapor ise formasyonun gerçekleşmesini sağlayabilir. Tabi dolar endeksi dolayısıyla da dolarda yaşanabilecek gevşemelerin şu ortamda kalıcı olmayacağını ve alış fırsatı sunacağı beklentimizi de bu noktada belirtelim.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.